Czym spodowane są widoczne żyły na nogach?

Czym spowodowane są lekkie w niektórych miejscach bardziej widocznie żyły na nogach ? Mam 18 lat , jak temu zaradzić ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jest to oznaka przemęczenia nóg. W skrajnym przypadku wynika z niewydolności układu żylnego.

Witam. Poszerzenie naczyń żylnych najczęściej wynika z predyspozycji genetycznych. Aby były mniej widoczne może Pani wzbogacić dietę w większą ilość witaminy C, odpoczywać w pozycji z uniesionymi nogami oraz stosować naprzemiennie zimny i ciepły prysznic.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Opisane zmiany mogą być objawem początkowej fazy niewydolności żył kończyn dolnych. Wskazana jest wizyta u lekarza.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane żyły mogą być fizjologicznymi naczyniami, które u niektórych osób są widoczne przez skórę. Teoretycznie może być to jednak także początek niewydolności żylnej. W celu uzyskania szczegółowych informacji sugeruję konsultację z lekarzem POZ.