Czym spowodowana jest wysoka obecność żelaza?

Witam serdecznie, dzisiaj odebralam wyniki krwi i noepokoi mnie kilka pozycji. Zelazo ktore wyszlo 36.7 gdzie norma jest 7.2-25.9, nastepnie RDW-CV jest nieznacznie podwyższone. Natomiast nieznacznie ponizej sa Neutrofile i Fosfataza zasadowa. Czym spowodowany jest tak wysoka obecnosc zelaza? Dziekuje

Michał Springer

Witam. Niestety same wyniki, bez pełnego obrazu klinicznego nie pozwalają na postawienie bliższej diagnozy. Ważny jest powód wykonania badania. Najlepiej, żeby wyniki ocenił lekarz zlecający je, lub mogący również zbadać i zebrać wywiad. Podwyższony poziom żelaza może być spowodowany chorobami związanymi z przetwarzaniem tego pierwiastka w organizmie, lub nadmierną suplementacją. Zaburzenia fosfatazy zasadowej mogą sugerować zaburzenia ze strony kości lub wątroby. Nieznaczne obniżenie poziomu neutrofilów nie powinien mieć znaczenia klinicznego, ale ważny jest pełen obraz - badanie + wywiad. Pozdrawiam.