Czym spowodowane jest mówienie przez sen?

Witam. Mam 20 lat i od dłuższego czasu mówię przez sen. Wypowiadam słowa ze snu jakby działo się to naprawdę. Do tej pory nie przeszkadzało mi to. Od kiedy mieszkam z mężem zauważyłam ten problem i chciałabym to usunąć, gdyż jest to uporczywe i męczące dla drugiej osoby. .Czym to jest spowodowane i jak można to uleczyć? Dziękuje za odpowiedz;)

Witam. Mówienie przez sen jest dość częstą reakcją na intensywne marzenia senne. Nie słyszałem do tej pory, aby to ktoś leczył. Zaskoczyło mnie to, że Pani mówienie jest uciążliwe dla partnera. Dlaczego? W czym to przeszkadza? A być może Pani nie akceptuje swojego mówienia przez sen? Dlaczego? Wydaje mi się, że jeżeli jest nad czym pracować, to nie nad samym mówieniem przez sen, ale nad podejściem do niego. Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Większości osób czasami mówi przez sen i nie ma w tym niczego niepokojącego, nie jest to objawem choroby, więc i nie podlega leczeniu.
Mówienie przez sen może wzmagać stres, przemęczenie, duża wrażliwość i głębokie przeżywanie problemów dnia codziennego - ale niekoniecznie. Przyczyną może być także przyjmowanie niektórych leków lub substancji psychoaktywnych - np. alkoholu, narkotyków, dopalaczy itp.
Samo w sobie, jeśli nie towarzyszą mu żadne inne objawy chorobowe - nie jest jednak niepokojące.

Pozdrawiam!