Czym spowodowany jest wyciek z piersi?

Mam 36 lat. Urodziłam 3 dzieci. Nie karmię od 3 lat, a nadal mam mleczny wyciek z piesi (wyciek po naciśnięciu piersi). Prolaktyna w normie, tarczyca ok, USG piersi prawidłowe. Przytyłam w ostatnim roku około 6 kg. Endokrynolog uważa, że około 2% kobiet ma takie niespecyficzne wycieki i nie zalecił ponownej kontroli, jednak martwię się takim stanem, dodam że moja mama choruje na raka piersi. Zastanawiam się też, czy to może guz przysadki mózgowej? Jakie jeszcze powinnam zrobić badania?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Najczęstszą przyczyną patologicznej wydzieliny z brodawki sutkowej są zmiany organiczne, a także zaburzenia hormonalne dotyczące funkcji tarczycy oraz stężenia prolaktyny. Nie ma powodów do obaw co do przyczyny nowotworowej skoro badanie USG wykluczyło obecność jakichkolwiek zmian ogniskowych w obrębie piersi. Guz przysadki mózgowej wywierałby wpływ na piersi właśnie poprzez wzrost stężenia prolaktyny czy zaburzenie czynności tarczycy.
Proponuję obserwować dokładnie sytuację, co miesiąc po okresie wykonywać samobadanie piersi oraz zgłaszać się co 3-6 miesięcy na badania kontrolne USG.

Redakcja abcZdrowie.pl