Kobieta , 36 lat

Mam 36 lat. Urodziłam 3 dzieci. Nie karmię od 3 lat, a nadal mam mleczny wyciek z piesi (wyciek po naciśnięciu piersi). Prolaktyna w normie, tarczyca ok, USG piersi prawidłowe. Przytyłam w ostatnim roku około 6 kg. Endokrynolog uważa, że około 2% kobiet ma takie niespecyficzne wycieki i nie zalecił ponownej kontroli, jednak martwię się takim stanem, dodam że moja mama choruje na raka piersi. Zastanawiam się też, czy to może guz przysadki mózgowej? Jakie jeszcze powinnam zrobić badania?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witamy!

Najczęstszą przyczyną patologicznej wydzieliny z brodawki sutkowej są zmiany organiczne, a także zaburzenia hormonalne dotyczące funkcji tarczycy oraz stężenia prolaktyny. Nie ma powodów do obaw co do przyczyny nowotworowej skoro badanie USG wykluczyło obecność jakichkolwiek zmian ogniskowych w obrębie piersi. Guz przysadki mózgowej wywierałby wpływ na piersi właśnie poprzez wzrost stężenia prolaktyny czy zaburzenie czynności tarczycy.
Proponuję obserwować dokładnie sytuację, co miesiąc po okresie wykonywać samobadanie piersi oraz zgłaszać się co 3-6 miesięcy na badania kontrolne USG.

Redakcja abcZdrowie.pl

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Onkologia – Onkologia (gr. onkos – guz) jest gałęzią medycyny, która zajmuje się nowotworami, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Badania onkologiczne mają na celu ustalenie przyczyn występowania i mechanizmów powstawania nowotworów, a także określenie sposobów ich zapobiegania, wykrywania i metod leczenia.
  • Rak piersi – Nowotwór piersi to najczęściej występujący w Polsce nowotwór wśród kobiet. Najczęściej rozwija się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia i to one są w grupie największego ryzyka zachorowania. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka piersi, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, szczególnie regularna samokontrola piersi.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach