Czym spowodowany jest zanik miesiączki?

Witam, mam 22 lata, w wieku 16 lat dostałam pierwszą miesiączkę później były tylko nieregularne cykle, które były do 20 roku życia (przerwy miedzy jedna a druga miesiączka 6-7 miesięcy). W tej chwili mam 22 lata, od roku nie mam okresu. Dwa lata wcześniej byłam u kilku ginekologów. Jeden z nich przepisał mi D*** na wywołanie i było w porządku, po czym kazał odstawić i brać przepisane tabletki antykoncepcyjne. Miesiączka się pojawiała regularnie, ale po 2 latach z zalecenia lekarza przestałam je zażywać dokładnie 22 lipca 2010. W październiku tamtego roku dostałam okres, który był pierwszym po odstawieniu tabletek i ostatnim do chwili obecnej, a mamy wrzesień czyli minął juz prawie rok. W tej chwili czekam żeby się umówić do ginekologa-endokrynologa tylko, że zapisy są dopiero od 1 grudnia i to na nowy rok także sobie jeszcze poczekam. Zapomniałam dodać, że miałam robione badanie USG i wszystko wyszło dobrze. Przyczyną tego wszystkiego są hormony czy może coś innego?

Witam serdecznie!

Zanik miesiączki najczęściej ma podłoże hormonalne. Do ustalenia zaburzenia powodującego Pani dolegliwości konieczne jest wykonanie pełnego panelu badań. Stosowane przez Panią leczenie było jedynie leczeniem objawowym, nie przyczynowym. Występujące w tamtym czasie krwawienia, były tzw. krwawieniami z odstawienia, wywoływanymi w sposób sztuczny. Po rezygnacji z farmakoterapii miesiączka nie pojawiła się, gdyż nie wyeliminowano przyczyny dolegliwości. Z tego też względu przed rozpoczęciem kolejnego leczenia, konieczne jest ustalenie przyczyny zaniku miesiączki.

Ginekolog-endokrynolog, faktycznie, jest najodpowiedniejszym specjalistą w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń hormonalnych prowadzących do zaniku miesiączki. Warto jednak pamiętać, że te same badania może zlecić także ginekolog oraz endokrynolog, do których kolejki są na pewno krótsze.

Pozdrawiam.