Zielony stolec i jego przyczyny

Witam. Chciałabym dowiedzieć się, czym spowodowany może być zielony stolec? Otóż po raz pierwszy zauważyłam u siebie zielony stolec tydzień temu, nagle musiałam pójść do toalety i po wypróżnieniu - luźniejszym zobaczyłam ze stolec jest zielonkawy. Wieczorem już był normalny i cały tydzień również, do wczoraj. Znów zielonkawy. Jednorazowo. Później już było normalnie. Nie jadłam szpinaku, kapusty czy czegoś, co mogłoby go zabarwic. Co to może być? Dodam ze jestem alergikiem. Ale tak nigdy nie miałam. Proszę o odpowiedź jaka może być przyczyna takiego zabarwienia stolca. Czy jest to symptom jakiejś poważniejszej choroby? Jakie kroki powinnam podjąć? Nie wiem czy powinnam od razu udać się do lekarza czy jeszcze zaczekać? Jakie badania ewentualnie wykonać? Proszę o pomoc i z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Piotr Pilarski

Przyczyną zielonej barwy może być żółć w stolcu która może występować przy przyspieszonej perystaltyce. Może to być spowodowane lekami przeczyszczającymi lub zaburzoną równowagą flory bakteryjnej w jelitach. Sugeruję wizytę u lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Zielony kolor stolca może mieć wiele przyczyn. Nie wszystkie są groźne, czasami wynika to po prostu z diety.

Zielona barwa stolca może pochodzić od obecności żółci, której barwa się zmienia w trakcie przechodzenia przez przewód pokarmowy. Gdy to przechodzenie treści jelitowej jest szybsze, żółć przybrać zielony kolor. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, dlaczego doszło do przyspieszenia pasażu jelitowego. Czy ma na to wpływ infekcja? Czy występują bóle i skurcze brzucha, wymioty, gorączka? Jeśli tak to trzeba rozpocząć leczenie od terapii choroby podstawowej. Być może kolor stolca spowodowany jest przyjmowaniem leków przyspieszających pasaż lub dietą.

Zielony kolor stolca może też być wywołany bezpośrednio chorobą dróg żółciowych. Do najbardziej powszechnych schorzeń, które trzeba brać pod uwagę w diagnostyce różnicowej należą: kamica przewodów żółciowych, rak głowy trzustki, zwężenie dróg żółciowych spowodowane stanem zapalnym lub procesem nowotworowym, infekcyjne zapalenia wątroby, rzadziej ciąża (tzw. cholestaza ciężarnych), niektóre leki, a także choroby metaboliczne, takie jak np. mukowiscydoza. Odbarwienie kału często jest połączone z występowaniem ciemniejszego koloru moczu. Dodatkowe objawy tj świąd skóry, żółtaczkę, zaburzenia trawienia, powiększenie wątroby i śledziony wskazują na schorzenie ze strony dróg żółciowych. Przy podejrzeniu żółtaczki zakaźnej czyli ciemnym moczu i odbarwionym stolcu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Dodatkowym powodem występowania zielonego stolca są pokarmy z zielonym barwnikiem (szpinak, sałata).

Zakażenie Salmonellą także może objawiać się zielonkawym stolcem, zwykle wtedy występuje biegunka.

Proszę skonsultować się z lekarzem rodzinnym i wykonać badanie kału na grzyby i pasożyty.