Czym taką ranę można płukać?

Dzień dobry, W dniu dzisiejszym miałem przeprowadzaną ekstrakcję dolnej szóstki chciałbym podkreślić że nic mnie nie boli i skrzep się wytworzył wraz z zaprzestaniem krwawienia po około 6 godzinach lecz czy cząstki kości powinny wychodzić po takim zabiegu i czym taką ranę można płukać? Z góry dziękuję za odpowiedz

W dniu zabiegu proszę niczym nie płukać. Jeżeli rana została właściwie opracowana, gojenie powinno przebieg prawidłowo bez wydzielania drobin kostnych. Pozdrawiam

Witam,
Jeżeli musi Pan płukać , to należy robić to bardzo delikatnie , najlepiej chłodną wodą , lub płynem z chlorheksydyną (np.Eludril - należy go rozcieńczyć z wodą wg.instrukcji!).
Intensywne płukanie spowoduje wypłukanie skrzepu i gojenie będzie bardzo bolesne oraz utrudnione.
Najlepiej rany nie oglądać , stosować się do zaleceń lekarza , a jeżeli coś Pana niepokoi to proszę się udać na kontrolę. Kość - jeśli nawet jest niewielkie obnażenie , to w procesie gojenia pokryje się na nowo dziąsłem .
Pozdrawiam,
lek.stom. Łukasz Wojszwiłło