Czym wzbogacić dietę, aby kość została się lepiej?

13 kwietnia zlamalam 5 kość śródstopia. Po 2 tygodniach na Rtg nie widać zrostu, ale w innych podpowiedzial czytałam że nawet i dłużej może go nie być widać. Szynę gipsowa Pani doktor zaleciła na kolejne 4 tygodnie, ale gdy powiedziałam że muszę wrócić do pracy to wypisala mi zlecenie na Walker, który wykupiłem. Czy to jest na pewno bezpieczne? Nie chciałabym przez pospieszny powrót do pracy nabawic się jakichś komplikacji. Prace mam siedząca biurową, jednak dojazd autobusem i tramwajem z jedną przesiadka. Czym wzbogacić dietę, aby kość została się lepiej?

Dzień dobry, W przypadku złamania kości dla prawidłowego przebiegu regeneracji bardzo ważna jest odpowiednia podaż wapnia i witaminy D w diecie, ponadto dieta powinna być bogata w białko, magnez, cynk, potas, miedź. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku będzie włączenie do diety konserw z całych ryb (np. szprotki), gdyż są one szczególnie bogate w obydwa najważniejsze dla regeneracji składniki. Oczywiście prawidłowa dieta, odpowiednio zbilansowana, bazująca na warzywach, owocach, pełnoziarnistych zbożach i zdrowych źródłach tłuszczu, wykluczająca żywność wysokoprzetworzoną będzie sprzyjała powrotowi do zdrowia. Proszę tylko pamiętać, że jeżeli w wyniku złamania Pani codzienna aktywność fizyczna obniżyła się znacząco powinna Pani ograniczyć ilości spożywanych potraw w porównaniu do Pani tradycyyjnego modelu żywienia (gdyż nie zużywa Pani tej energii w całości, a to może prowadzić do wzrostu masy ciała). Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!