Czyżby to była borelioza?

Witam! Mam 17 lat. Około 2 tygodnie temu ukąsił mnie kleszcz. Z tego co pamiętam po 1-2 godzinach zauważyłem go podczas wieczornej toalety i zacząłem rozmyślać nad jego wyciągnięciem. Co ciekawe kleszcz w tym momencie sam się "odczepił" i zeskoczył na podłogę. A następnie zbiegł o własnych siłach. Jest to moja pierwsza tego typu sytuacja w życiu, nigdy wcześniej nie miałem przyjemności tak bezpośredniego kontaktu z kleszczem. Dlatego gdy dzisiaj zauważyłem podłużną, lekko napuchniętą i delikatnie swędzącą plamę koło miejsca ukąszenia bardzo się zaniepokoiłem. Poczytałem trochę o chorobach przenoszonych przez kleszcze i dotarłem właśnie tutaj. Całość wygląda tak: http://img46.imageshack.us/img46/397/dsc02581c.jpg Miejsce ugryzienia najwyraźniej niechcący podrapałem.

Czy jest to borelioza?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Choć zmiana jak na chwilę obecną nie jest jeszcze w pełni typowa dla rumienia wędrującego będącego zmianą bardzo charakterystyczną dla boreliozy, fakt iż zmiana pojawiła się dopiero po 2 tygodniach, może wskazywać na tę chorobę. Dlatego proponuję kontakt z lekarzem. Ewentualnie obserwację zmiany jeszcze przez tydzień - jeżeli będzie się powiększać, zmieniać lokalizację, to bez dalszej diagnostyki można włączyć leczenie antybiotykiem, oczywiście według zaleceń lekarza. Natomiast jeżeli w dalszym ciągu będzie wątpliwość, proponuję wykonanie badań serologicznych (ich wiarygodność występuje 3 do 4 tygodni od zakażenia).

Serdecznie pozdrawiam!