Jaka jest interpretacja MRI kręgosłupa lędźwiowego?

Dane ze skierowania: dyskopatia L-4-L5,L5-S1 na poziomie przestrzeni międzykręgowej L4-L5 widoczny bulging tarczy międzykręgowej prawoboczny do 2,5mm ze spłaszczeniem worka oponowego. W zakresie zachyłka bocznego prawego widoczna jest struktura o wymiarach 10x6,7mm o obniżonym sygnale w sekwencji T2 zależnej, o niskim sygnale w sekwencji T 1, po podaniu kontrastu brak cech wzmocnienia! Możliwa obecność drobnego sekwestru tarczy międzykręgowej z modelowaniem zachyłka bocznego! Poza tym nie wykazano obszarów nieprawidłowego gromadzenia środka kontrastowego! Tarcza międzykręgowa o cechach zmian dechydratacyjnych. Wysokość przestrzeni międzykręgowej na tym poziomie nieznacznie obniżona! Na poziomie przestrzeni międzykręgowej L5-S1 cechy nieznacznej dechydratacji tarczy międzykręgowej w odcinku przykanałowym, wymiar przednio-tylny kanału kręgowego do14mm. Poza tym intensywność z zakresu trzonów oraz tarcz międzykręgowych prawidłowa. Stożek końcowy rdzenia w normie.

Lek. Marta Hat

Witam! Wynik badania należy rozpatrywać łącznie z obrazem klinicznym (często postępowanie wynika z obecności lub braku objawów). MRI kręgosłupa lędźwiowego wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa (kręgów i dysków międzykręgowych). Widoczne jest uszkodzenie krążków międzykręgowych znajdujących się na poziomach pomiędzy 5 kręgiem lędźwiowym a 1 kręgiem krzyżowym oraz między 4 i 5krążkiem kręgiem lędźwiowym. Prawoboczny bulging, to uwypuklenie powstałe w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia do kanału rdzeniowego. Sekwestr powstaje wtedy, gdy proces nie zostanie zahamowany i "wypuklina" zostaje przemieszczona do kanału kręgowego. Uwypuklenia i sekwestry mogą uciskać worek oponowy i korzenie nerwowe dając objawy (mrowienia, drętwienia, parestezje, pieczenie, osłabienie siły kończyn itd). W zależności od występowania dolegliwości oraz uwidocznienia objawów neurologicznych stosuje się leczenie zachowawcze (rehabilitacja, leki przeciwbólowe) lub operacyjne. Proszę skonsultować wynik z neurochirurgiem. Wskazania do leczenia operacyjnego to dolegliwości bólowe nie reagujące na leczenie farmakologiczne i trwające około 6 miesięcy, objawy neurologiczne, zespół ogona końskiego. Pozdrawiam serdecznie!