Data poczęcia

Witam.
Chciałabym się upewnić w jakim terminie doszło do zapłodnienia? Termin porodu według ostatniej miesiączki to 22 kwiecień 2011, a termin porodu według usg robionego w 12 tyg. to 25 kwiecień 2011. Data ostatniej miesiączki to 15 lipiec. Chciałabym wiedzieć, kiedy najwcześniej mogło dojść do zapłodnienia. Jest to dla mnie istotne, ponieważ do 15 lipca zabezpieczaliśmy się z mężem, a po 20 lipca po ostatniej miesiączce zaczęliśmy się starać o dzidziusia.
Z moich wyliczeń wychodzi, że do zapłodnienia doszło między 20 lipca a 3 sierpnia. Jeżeli mogło dojść do zapłodnienia przed 15 lipca będziemy musieli pomyśleć o innej antykoncepcji. Swoją drogą nie podejrzewałam, że uda się tak szybko.
Pozdrawiam serdecznie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wiek ciąży ustalony na podstawie badania USG wyklucza poczęcie przed 20 lipca. Taka nieduża różnica pomiędzy wiekiem wynikającym z daty ostatniej miesiączki, a wiekiem ustalonym przy pomocy USG jest praktycznie nieistotna, jeśli weźmie się pod uwagę dokładność obydwu tych szacunków - wynosi ona +/- 3 dni dla USG oraz również kilka dni dla daty ostatniej miesiączki, w zależności od regularności cykli u danej kobiety.

Jeśli jedynym powodem, dla którego chce Pani ustalić termin poczęcia jest stwierdzenie skuteczności antykoncepcji, to nie ma nad czym się zastanawiać. Do zapłodnienia doszło w okolicach końca lipca/początku sierpnia.

Pozdrawiam serdecznie!