Data porodu a wyniki badań USG

potrzebuje porady które usg jest najbardziej miarodajne co do porodu. A więc tak: Według ostatniej miesiączki, termin porodu - 11.03.2014 Według usg w 6 tygodniu - 13.03.2014 Usg 12 tydzień - 11.03.2014 Które usg jest najbardziej wiarygodne ? Może poprostu tak wyszło w 6 tygodniu, ponieważ do owulacji mogło dojść nieco pózniej? Czy istanieje taka możliwość?
ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Za najbardziej wiarygodne co do ustalenia wieku ciążowego uznaje się usg na początku pierwszego trymestru (w Pani przypadku w 6tc). Im ciąża staje się bardziej zaawansowana rozbieżności te mogą być coraz większe (każde dziecko rozwija się później we własnym tempie a wytyczne pomiarów są tylko wynikami uśrednionymi na podstawie danych populacyjnych ). Warto dodać, że data porodu na podstawie usg jak i również wyliczona z daty ostatniej miesiączki są tylko orientacyjnymi i dzień porodu może nastąpić kilka dni przed tym terminem jak i kilka dni po tym terminie. Pozdrawiam