Dawca krwi (szpiku) a grzybica

Witam. Mam pytanie, czy można być dawcą krwi lub szpiku, jeśli ma się grzybicę (grzybica pachwin)? Stosuje leki: D***, L***, T***, po których dolegliwości znikają, ale powracają po kilku tygodniach. Czy grzybica definitywnie przekreśla mnie z bycia dawcą? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przed każdym oddaniem krwi konieczna jest kwalifikacja przez lekarza i to on decyduje, czy w danym momencie można zostać dawcą. Generalnie dawca powinien być zdrowy, nie chorować na żadne choroby przewlekłe czy infekcyjne, a nawracająca grzybica może świadczyć o obniżeniu odporności. Może trzeba się zastanowić, dlaczego choroba ciągle powraca? Warto wykonać badania w kierunku cukrzycy czy zaburzeń hormonalnych, badanie w kierunku nosicielstwa HIV. Może trzeba zmienić styl życia, lepiej się odżywiać, stosować regularny wysiłek fizyczny, wysypiać się.

Jeżeli grzybica będzie wyleczona i nie zostanie wykryta żadna inna choroba, raczej nie będzie przeciwwskazań do zostania dawcą.

Pozdrawiam.