Sól fizjologiczna do oczu po bakteryjnym zapaleniu spojówek

Witam! Mam 21 lat i w ostatnim czasie byłam u okulisty, który stwierdził, że mam bakteryjne zapalenie spojówek. Przyjmowałam krople oflodinex i maść neomycinum przez jeden tydzień. Po tygodniu od zakończenia ich brania zaczerwienienie i ból oczu powróciły i okulista zapisał mi inne krople Tobradex. Dzisiaj biorę je ostatni dzień i mam nadzieje, że choroba nie powróci. Chciałabym jednak się dowiedzieć jak mogę dbać o oczy? Czy sól fizjologiczna do oczu to dobre rozwiązanie? Mogę płukać je solą fizjologiczną lub brać preparaty do oczu np. Superoptic na wzmocnienie odporności? Moja praca polega na tym, że długo siedzę przed komputerem, co zapewne nie sprzyja zdrowiu moich oczu, ale nic na to nie poradzę bo taką mam pracę. Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam ciepło, liczę na Państwa.

Magdalena StusiĹska

Po zakończonej terapii można płukać oczy solą fizjologiczną- należy pamiętać aby sól po otwarciu używać raz i wyrzucać, jest dostępna w małych opakowaniach. Oczywiście należy bezwzględnie przestrzegac higieny rąk.
Jezeli nosi Pani soczewki kontaktowe należy zrezygnować z nich na jakiś czas i dbać o ich higienę.

Magdalena Mroczek

Witam,

Zapalnie spojówek ma tendencje do nawracania. Charakteru pracy nie można niestety zmienić, ale możliwa jest zmiana niektórych nawyków, które mogą przyczyniać się do zapalenia spojówek.

Zapalenie spojówek może być wywołane różnymi przyczynami tj. zakażenie wirusowe, bakteryjne, spowodowane zespołem suchego oka czy alergią. Zapalenie spojówek jest stanem zapalnym cienkiej błony śluzowej, która tworzy wewnętrzną powierzchnię powieki i pokrywa część gałki ocznej. Choroba nazywana jest czerwonym okiem i nazwa ta pochodzi od faktu, ze naczynia przepełniają się krwią. Dochodzi do zwiększonej produkcji wydzieliny poprzez gruczoły łzowe i łojowe.

Aby nie nawrócić do rozwoju choroby należy unikać przecierania oczu rękami. Poza tym, pracując przy komputerze należy zadbać o odpowiednie nawilżenie oka. Można wkraplać krople nawilżając oko, dostępne w aptece bez recepty. Poza tym należy pić 2-3 litry wody mineralnej dziennie. Wydzielinę należy usuwać delikatnie patyczkiem z wacikiem lub jednorazową chusteczką i zaraz je wyrzucać. Trzeba też pamiętać, że chlorowana woda z basenu podrażnia spojówki. Trzeba kupić dobre okulary do pływania. Na pewien czas należy zrezygnować ze szkieł kontaktowych. W słoneczne dni warto jest nosić okulary przeciwsłoneczne. Ochronią chore spojówki przed drażniącym je światłem. Poza tym należy unikać kosmetyków do oczu, a jeśli jest to niemożliwe to zmywać makijaż od razu po przyjściu do domu. Nie używaj kosmetyków do oczu. . Nie pożyczaj i nie używaj pożyczonych kosmetyków. Poza tym najlepiej jest na pewien czas zrezygnować z soczewek.