DCIS

Mam 47 lat. Miałam wykonaną mammotomię. Rozpoznanie histopatologiczne: DCIS - high grade focalis mammae sinistrae. Kierowana jestem na zabieg chirurgiczny. Proszę o opinię na temat mojego wyniku. Nie przyjmuję żadnych leków. Guz został wykryty przez przypadkowe badanie mamograficzne. Nigdy nie wyczuwałam żadnego guza i nie odczuwałam też żadnego bólu w piersi.

Witam serdecznie!

Rak przewodowy in situ (DCIS) lub rak wewnątrzprzewodowy – oznacza pojawienie się w przewodach mlecznych nieprawidłowych komórek, które mają cechy komórek nowotworowych. Jest to bardzo wczesna postać nowotworu i jego usunięcie wiąże się z niemal 100% wyleczeniem. Leczenie wygląda następująco: Zabieg chirurgiczny – w przypadku niewielkich guzów, można wyciąć guz z marginesem zdrowej tkanki. Niekiedy zaleca się mastektomię, czyli usunięcie całej piersi – z możliwością rekonstrukcji piersi. Radioterapia – jest standardowym postępowaniem po wycięciu samego guza z marginesem zdrowej tkanki. Hormonoterapia – zastosowanie tamoksifenu ma na celu zmniejszenie ryzyka nawrotu raka lub pojawienia się go w drugiej piersi. Proszę skontaktować się z onkologiem celem ustalenia toku leczenia u Pani.

Pozdrawiam serdecznie