Kobieta , 40 lat

Witam serdecznie!

Mam 40 lat. W marcu postanowiłam zrobić sobie profilaktyczne USG piersi i mammografię. Nic sobie nie wybadałam, w mojej rodzinie brak chorób nowotworowych. Mam dwoje dzieci. Mam natomiast piersi o budowie mastopatycznej. W mammografii piersi prawej ognisko mikrozwapnień, BIRADS 4. Kwadrantektomia. Wynik hist-pat. Carcinoma intraductale mammae. Microinvasio punctata. Fibrosis, microcystes et papillomata intracystica multiplices mammae. W badanym fragmencie sutka stwierdzono ognisko raka wewnątrzprzewodowego (DCIS) o wym. 6x5 mm, usunięte z marginesem zdrowych tkanek szer. 4 mm. Klas. van Nyus: śr. Guza 6 mm - 1 pkt; szer. Marginesu 4 mm - 2 pkt, zróżnicowanie G2 - 2 pkt. Silna ekspresja receptorów hormonalnych ER i PgR.

W podścielisku gruczołu w bezpośrednim sąsiedztwie utkania raka wewnątrzprzewodowego stwierdzono poj. cewki gruczołowe wysłane atypowym nabłonkiem, co wskazuje na ogniska mikroinwazji (microinvasio punctata). Wskazane rozważenie weryfikacji węzła wartowniczego. Czy w moim przypadku stosuje się radioterapię, czy lepiej wykonać mastektomię? Co dalej? Jakie są rokowania? Z tego, co czytam na temat DCIS, mam zamęt w głowie. Czy mikroinwazja zmienia znacząco rozpoznanie? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

DCIS to bardzo wczesna postać nowotworu, która wiąże się z niemal 100% wyleczeniem. Celem leczenia DCIS jest przede wszystkim usunięcie ogniska nowotworu, zapobieganie nawrotowi oraz zapobieganie rozwojowi raka inwazyjnego.
Zwykle wystarcza usunięcie samego guza z marginesem zdrowych tkanek i ewentualną radioterapią. W przypadku ognisk mikroiwazji rokowanie nadal jest bardzo dobre, niemniej ryzyko nawrotu jest nieco wyższe. Konieczne zatem jest bardziej radykalne podejście.
Lekarze zaproponowali Pani postępowanie takie jak w bardzo wczesnej postaci raka inwazyjnego, czyli ocenę węzła wartowniczego (pierwszego na spływie chłonki z piersi). Jeżeli węzeł będzie czysty, wtedy jest pewność, że nie ma przerzutów. 

Uważam, że dodatkowo powinna zostać zastosowana radioterapia (tak jak w leczeniu oszczędzającym) oraz  leczenie hormonalne (tamoksyfen) z racji wysokiej ekspresji receptorów hormonalnych.

Mastektomia nie jest konieczna - nowotwór został wycięty z marginesem zdrowych tkanek, a radioterapia zmniejszy ryzyko nawrotu miejscowego.

Ogólnie proszę być dobrej myśli. Nowotwór został wykryty bardzo wcześnie i ryzyko nawrotu jest bardzo niskie, a jeszcze do zminimalizowania w przypadku zastosowania powyższego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie 

Ps. Gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania, proszę pisać

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Onkologia – Onkologia (gr. onkos – guz) jest gałęzią medycyny, która zajmuje się nowotworami, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Badania onkologiczne mają na celu ustalenie przyczyn występowania i mechanizmów powstawania nowotworów, a także określenie sposobów ich zapobiegania, wykrywania i metod leczenia.
  • Rak piersi – Nowotwór piersi to najczęściej występujący w Polsce nowotwór wśród kobiet. Najczęściej rozwija się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia i to one są w grupie największego ryzyka zachorowania. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka piersi, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, szczególnie regularna samokontrola piersi.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach