Decyzja o rozpoczęciu współżycia a antykoncepcja dla 18-latki

Witam Mam 18 lat i jestem z chłopakiem od trzech miesięcy. Bardzo go kocham dlatego chciałabym zacząć z nim współżyć. Będzie to mój pierwszy raz. Jest to bardzo przemyślana i dojrzała decyzja. Uważam że jestem gotowa jednak chciałabym się zabezpieczyć jak najlepiej przed niechcianą ciążą, stąd moje pytanie: Czy prezerwatywa wystarczy? Czy można się zabezpieczyć jeszcze lepiej ?
18 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% gwarancji. Najskuteczniejsza jest antykoncepcja w postaci hormonalnej (np. tabletki antykoncepcyjne) ale niesie ze sobą pewne działania niepożądane.
Prezerwatywa ma niższą skuteczność ale jest praktycznie obojętna dla Pani organizmu.
Musi Pani rozważyć za i przeciw każdej metody i zdecydować która będzie dla Pani najlepsza. W razie wątpliwości może się Pani udać do ginekologa, który na pewno pomoże podjąć decyzję.