Delikatny ból zębów po 4. latach noszenia stałego retainera na zębach

Witam, czy delikatny bol zebow po 4 latach noszenia stałego reteinera na Zębach (nadal go noszę) to normalna sprawa ? Bol jest delikatny; zab boli -zwłaszcza górna jedynka prawa, ale to bardziej przy dotyku mocnym palcem lub językiem. Doznałam urazu zebow, ale stomatolog je oglądał i wszystko jest ok. Zasugerował, Że zab boli ponieważ ciagle działa na niego siła reteinera. CZy to możliwe ? Dziękuje.

Jeśli ma Pani górny stały reteiner, to podejrzewam, że podczas urazu doszło do nieznacznego przemieszczenia kości czaszki. Górne jedynki znajdują się w lewej i prawej szczęce przedzielonej ruchomym szwem podniebiennym. Jeśli wykluczono uraz zęba, a płaszczyzna zgryzu nie jest przekrzywiona, należałoby osteopatycznie nastawić kości i zlikwidować naprężenia.

Zęby na ogół nie reagują na retencję, bo ona ma funkcję stabilizującą. Dolegliwości te wskazują raczej na następstwo pourazowe. Jeżeli nie ma w chwili obecnej żadnych zmian w obrazie rtg, to nawet jeżeli dolegliwości ustąpią, warto zrobić za pół roku kontrolne rtg bolącego zęba. Warto też sprawdzić reakcję na chlorek etylu, powtórzyć badanie co 2-3 miesiące, a jeśli jest możliwość sprawdzić przepływ naczyniowy. Jeśli wystąpi zanik reakcji, bądź zaostrzą się dolegliwości bólowe, ząb prawdopodobnie będzie wymagał leczenia kanałowego.