Demotywacja i zmęczenie u 18-latki

Witam, Mam 18 lat i chodzę do III klasy liceum. mam poczucie kompletnej demotywacji i do tego ciągle jestem zmęczona śpię około 7-8 godzin dziennie a jak rano wstaje to mam ochotę ponownie wrócić się do łóżka bo tak mi się chce spać i ciągle ziewam mija to tak ok godziny 14, natomiast jak wracam ze szkoły również jestem zmęczona i nie jestem w stanie się zabrać do nauki potrafię siedzieć przy biurku i nic nie robić. Nie wiem co ze sobą zrobić bo za niedługo matura a ja nic nie robię.

Witam serdecznie,
Być może te 7 - 8 godzin snu nie jest dla Ciebie wystarczające, aby obudzić się wypoczęta. Postaraj się zadbać o właściwą higienę snu - codziennie kładź się (najlepiej przed północą) i wstawaj o tej samej porze. Jeśli po powrocie ze szkoły jesteś zmęczona zdrzemnij się krótko.
Poza tym zadbaj o właściwą dietę - dostarczaj organizmowi potas, magnez oraz żelazo. Warto także, abyś opracowała plan nauki przed maturą - podziel materiał na małe partie, które nie będą Cię zniechęcały. Za każde wykonanie planu, nagradzaj się.
Pozdrawiam

Witaj,
Może to zmęczenie nie jest wcale objawem tylko fizycznym, ale również, a może przede wszystkim psychicznym. Przed Tobą ważny i trudny czas - koniec nauki w liceum, zdanie matury, pierwsze kroki w dorosłe życie. Nie wiem, jaki jest Twój stosunek do tych zmian. Czy obawiasz się stresu związanego z maturą, czy wierzysz w siebie, że ją dobrze zdasz? Czy masz już konkretne plany, co potem, jakie studia, może praca? Czy przyszłość jawi Ci się w jasnych, optymistycznych barwach, a może jesteś zagubiona, nie wiesz jeszcze, co chcesz w życiu robić i czy sobie poradzisz. Warto odpowiedzieć sobie na te pytania. Może odczuwanie zmęczenia jest sposobem, który stosuje twoja psychika, aby uniknąć odczuwania stresu i konieczności podjęcia ważnych decyzji.
Pozdrawiam
Agnieszka Erbel

Witam. Może Pani coś zrobić i udac się na badania lekarskie do lekarza rodzinnego czy np nie ma Pani anemii. Ale z drugiej strony: matura, konieczność nauki- może Panią przerasta i wtedy lepiej nic nie zaczynać, bo spanie jest przyjemniejsze a nauka może trudniejsza i do tego stres przed maturą.
Magdalena Brabec