Mężczyzna , 23 lata Witam mam 23 lata i cierpię na derealizacje/depersonalizacje. Pierwsze odrealnienie złapało mnie w młodości na wycieczce szkolnej gdy nie przespałem nocy i rano wypiłem kawę. Następne odrealnienie miałem około 3 lat temu gdy po zmęczony po pracy również wypiłem kawę z tym że tym razem już nie odpuściło. Trzyma do teraz raz słabiej raz mocniej. Moje pytanie jest takie czy może mi się to dziać przez to iż mam bezdechy senne i nie wysypiam się przez co jestem przemęczony? Z góry dziękuję za odp.!
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień Dobry Panu,

Przy bezdechu dochodzi do chwilowego niedotlenienia i niedokrwienia, a jak występuje on kilkakrotnie w ciągu snu, to jak najbardziej może Pan czuć się zmęczony.

Proponuję konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu, aby pokierował Pana odnośnie występującego bezdechu.

Zachęcam Pana do konsultacji psychologicznej, możliwe jest dotarcie do prawdziwej przyczyny symptomów, które u Pana nadal trwają.

Życzę pozytywnego spojrzenia,
Irena Mielnik-Madej
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie,

Trudność, którą Pan opisuje wymaga konsultacji z profesjonalistą. Warto zgłosić się do psychologa/psychoterapeuty by popracować nad lepszych zrozumieniem obecnej sytuacji i usprawnieniem funkcjonowania, a także do psychiatry by opowiedzieć o depersonalizacji. Nie należy tego lekceważyć, zwłaszcza, że jest Pan młody i można Panu udzielić pomocy z uwagi na świadomość problemu.

Pozdrawiam,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Zaburzenia psychosomatyczne – Połączenie psyche (psychika) i soma (ciało) określa całościowe, a więc holistyczne traktowanie organizmu człowieka. Termin ten został użyty po raz pierwszy w 1818 roku przez J.Ch. Heinrotha. Zaburzenia psychosomatyczne dotyczą przede wszystkim kobiet, a cechami, które sprzyjają podatności na nie, są: perfekcjonizm, wrażliwość i wysoki iloraz inteligencji.
  • Zaburzenia osobowościOsobowość paranoiczna, osobowość depresyjna, osobowość schizoidalna, osobowość narcystyczna – to tylko niektóre rodzaje zaburzeń osobowościowych. Zaburzenia osobowości zostały zebrane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F60.
Artykuły na ten temat
Zaburzenia snu

Budzenie się w nocy

Budzenie się w nocy znacznie obniża jakość snu. Człowiek wstaje rano zmęczony, jakby w ogóle nie spał. Niektórzy budzą się kilkakrotnie, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu nocy. Nic nie pomaga przewracanie się z boku na bok, zmiana ułożenia ciała, poprawa...