Depresja a starania o dziecko

A czy możliwe jest zajście w ciążę podczas depresji i napadów lękowych. Chce mieć dziecko, ale nie czuje się dobrze. Nie biore leków, chodze do psychologa, ale nie moge tego pokonac. Pomocy co mam robić?

Doświadczany lęk, stres, mogą wpływać na reakcje fizjologiczne w ciele w tym także na zajście w ciąże, dużo też zależy czego dotyczą lęki czy np. macierzyństwa. Co oczywiście nie oznacza, że depresja i doświadczane lęki są metodą antykoncepcyjną. Bardzo dobrze Pani postąpiła znajdując sobie psychologa, jednak psychoterapia wymaga czasu. W między czasie, to co może Pani zrobić, to zadbać o siebie poprzez np.: zapoznanie się z treningiem uważności (mindfulness), badania pokazują, iż jest niezwykle skuteczny w radzeniu sobie ze stresem lękiem oraz depresją i przeciwdziałaniu jej nawrotom. Pozdrawiam serdecznie Marta Ptaszyńska

Witam
przede wszystkim należy skorzystać z konsultacji u lekarza psychiatry.Będzie mogła Pani z nim wyjaśnić swoje wątpliwości.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Dzień dobry,
faktycznie istnieje sprzężenie zwrotne pomiędzy naszym stanem psychicznym a zdrowiem fizycznym (neuroprzekaźniki, hormony itd.). Depresja to już poważny stan, ale czasami bywa skutkiem długotrwałego przewlekłego stresu.
Przy aktywnym współżyciu stany depresyjne mogą wpływać na grę hormonów w cyklu miesięcznym. W dużej depresji z uwagi na brak chęci do współżycia, obniżone libido, w ogóle osoby nie podejmują współżycia, nic człowieka nie cieszy i nie widzi żadnych pozytywnych stron, więc w ogóle z oczywistych przyczyn o planowanej ciąży trudno mówić. Jednak Pani przejawia chęć do posiadania potomstwa, i podejmuje współżycie, to przypuszczam, że jest to dla Pani duża motywacja i że byłoby to dla Pani duże szczęście i takie są Pani pragnienia. To dobra informacja. Czy była Pani u lekarza psychiatry i czy diagnoza wyszła od niego? Jeżeli nie, to niektóre zaburzenia hormonalne powodują podobne objawy i mogą być mylone z depresją, warto może najpierw udać się do endokrynologa (najlepiej do endokrynologa-ginekologa) i zbadać poziom hormonów. Dopiero, gdy wyniki będą w normie, warto pójść do lekarza psychiatry.
Jeśli pracuje Pani zawodowo, jakie ma Pani obowiązki? Jaka jest atmosfera pracy? Czy nie jest Pani przeciążona? Znam historie, gdy po zmianie pracy, w najmniej oczekiwanym momencie pojawiła się ciąża. Bo myśli nie były takk skoncentrowane wokół ciąży i dziecka, ale wokół nowej pracy, mniej stresującej i blokada ustąpila.
Możliwości jest wiele, dlatego najlepiej się przebadać - bo to można zrobić we własnym zakresie i naprawdę dbać o tryb życia.
Powodzenia!
Trudno tak odpowiadać, nie znając Pani. Jednak zarówno dla dobrostanu psychicznego, dla zdrowia ogólnego, jak też dla zajścia w ciążę ważne jest, aby Pani o siebie zadbała. Na pewno warto zadbać o relaks, komfort, dobrą dietę (jak u Pani z apetytem?), odstawienie używek, dotlenienie - spacery, spotkania ze znajomymi/rodziną.