Depresja a układ immunologiczny - jakie badania wykonać?

Witam!   Oto moja historia chorobowa. Jednocześnie z depresją wystąpiła u mnie choroba skóry - zapalenie łojotokowe skóry, którego przyczyną jest nadmierne namnażanie grzybów na skórze głowy i twarzy, co powoduje czerwone wykwity. Co więcej grzyby te ma każdy z nas, tylko u osób, u których jest "coś'' nie w porządku z układem immunologicznym grzyby te namnażają się o wiele szybciej i w sposób niekontrolowany niż u osób zdrowych powodując ww. chorobę. I tu dochodzę do sedna sprawy. Z dostępnych źródeł wyczytałem, że bardzo często zdarza się, że jednocześnie występuje proces zapalny układu immunologicznego (nadmierne ilości interferon, limfocty th1, czynnik martwicy nowotworu, cytokiny), zaburzenia lękowe, depresyjne bądź depresyjno-lekowe, a nawet psychozy oraz choroby skóry, tj. łuszczyca, infekcje grzybicze itp. W tym procesie istotny udział ma również oś stresu, która poprzez nadmierną ilość cytokin pracuje na zwiększonych obrotach, tym samym powodując depresję, lęk i choroby skóry jako całościowy obraz chorobowy. Z najnowszych badań wyczytałem również, że efekt terapeutyczny leków antydepresyjnych polega na działaniu immunosupresyjnym niż monoaminanergicznym. Co więcej badania dowiodły, że supresja cytokin (np. wyrównanie poziomu cytokin th1 i th2; ich nierównowaga jest uważana za problemy depresyjne oraz skórne) powodowała znaczne polepszenie nastroju lub całkowitą remisją oraz ustępowanie objawów dermatologicznych. U mnie dodatkowo występują problemy ze wzrokiem - nieostre widzenie, jakby przez mgłę, mroczki, zwężone pole widzenia. Ten objaw spowodowany jest ponoć hiperkortyzolmeią (kortyzol uszkadza nerwy wzrokowe). Wszędzie jest napisane, że oś stresu jest bardzo ważnym elementem patogenezy depresji, ale w bardzo niewielu źródłach jest odnotowane, że to właśnie układ immunologiczny, poprzez cytokiny, moduluje prace osi, wpływając na wydzielanie CRH. Czy przez powyższe objawy mam prawo sadzić, że mam problem nie tyle z depresją, a poważnym procesem patologicznym zachodzącym w moim ciele, gdzie depresja jest tylko jednym z objawów? Co to jest enzym IDO, który ponoć odgrywa bardzo ważną rolę w depresji i jego działanie jest związane również z układem immunologicznym? Gdzie się najpierw udać: psychiatra, endokrynolog, dermatolog, lekarz zajmujący się układem immunologicznym? Jakie badania wykonać? Może mam jakieś zakażenie? Czy w ogóle można zrobić badania ukierunkowane na układ immunologiczny?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Rola indolamino-2.3-dioksygenazy w patogenezie, np. chorób nowotworowych, zapalnych, depresji i schizofrenii jest obecnie przedmiotem wielu badań. IDO bierze odział we wczesnej fazie reakcji immunologicznej a jego syntezę aktywuje szereg czynników zapalnych. IDO reguluje aktywność limfocytów T i przemiany tryptofanu. Proszę jednak pamiętać, że odwlekanie decyzji o konsultacji u psychiatry i ewentualnym leczeniu depresji może niekorzystnie wpłynąć na rokowanie.
Fascynujące Pana teorie próbują wytłumaczyć nie tylko przyczyny depresji, ale i to, dlaczego leki przeciwdepresyjne działają - pomagają one tysiącom ludzi na całym świecie pokonać jej objawy.
Jeśli cierpi Pan na depresję - warto rozpocząć jej leczenie w sposób konwencjonalny, tzn. zgodny z aktualnymi standardami wiedzy medycznej. Taki sposób postępowania jest najbardziej bezpieczny, inne należy uznać za eksperyment medyczny.
Jeśli natomiast podejrzewa Pan u siebie chorobę endokrynologiczną lub immunologiczną, może Pan poprosić lekarza rodzinnego o odpowiednie skierowanie. Może mieć Pan jednak problemy z jego uzyskaniem, podając za jedyny powód autodiagnozę depresji oraz zmiany skórne.
Specjalista może zlecić Panu odpowiednie badania w zależności od tego, jakie schorzenie będzie u Pana ewentualnie podejrzewał.
Badanie czynności układu immunologicznego jedynie z powodu podejrzenia depresji jest bezcelowe.
Nie zalecają go żadne standardy leczenia chorób afektywnych.

Z pozdrowieniami