Depresja a zmiana kierunku studiów

Mój syn ma depresję. Jest na studiach i ma bardzo duże problemy z koncentracją i nauką. Czy w stanie jakim jest teraz (zażywa od 7 dni lek na depresję) zasadnym jest podjecie decyzji o zmianie bardzo trudnych studiów na inny kierunek mniej wymagający bądź przerwanie ich. Wkłada w naukę wielokrotnie więcej niż inni. Jest na 4 roku na ta chwilę bez zaległości. Studia 6 letnie. Ewentualnie czy decyzja o przerwaniu (zmianie) nie podtrzyma depresji z obawami o swojej wartości i przyszłości.

Dzień dobry,

Po pierwsze jest to WYŁĄCZNIE decyzja syna.
Po drugie, nie jest rozsądne zmienianie kierunku studiów z powodu depresji ... gdzie jak Pani pisze - przez 4 lata radził sobie (i nadal to robi) na bardzo trudnych studiach bez zaległości. Może być tak, że "ucieczka" /zmiana studiów/ tylko niekorzystnie wpłynie na syna. Wiele osób pracuje/studiuje w trakcie stosowania farmakoterapii. Warto również rozważyć podjęcie psychoterapii.

Witam. Decyzja należy do syna. Jednak jeśli Pani uważa że jest niesłuszna i spowodowana chorobą, może Pani wyrazić swoje zdanie, nie rażąc jego uczuć ani nie obrażając jego osoby. Oczywiście w sposób nie narzucający swojej woli, proszę porozmawiać z synem. Podejmowanie decyzji w trakcie występowania objawów chorobowych nie jest wskazane. Może Pani zaproponować synowi, aby wziął dziekankę. Może już nie wracać na studia, ale jeśli zmieni zdanie i postanowi kontynuować naukę na tym kierunku będzie mógł na nie wrócić.