Depresja, brak wiary w siebie, nerwy oraz problemy ze spaniem i jedzeniem

Witam od miesiaca biore leki ssri na depresje .czuje sie bezsilna brak wiary w siebie z rana zawsze sa duze nerwy dotego niemoge jesc ze spaniem roznie .jak podniesc sie na duchu jak samej sobie pomodz jak moze pomoc mi maz mam trudnodci z wylaniem lez prosze o porade

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Miesięczna farmakoterapia to tak naprawdę krótki czas leczenia depresji. Pierwsze efekty zażywania leków z grupy SSRI zwykle zauważa się później – po 2-3 miesiącach w zależności od przypadku. Nic zatem dziwnego, że objawy depresji, jak bezsilność, brak wiary w siebie, lęki, brak apetytu, problemy ze snem, mimo podjętej farmakoterapii, nadal się u Pani utrzymują. Poza tym, czasami nieodpowiednio dobrane leki mogą dawać nieprzyjemne skutku uboczne. Czy zastanawiała się Pani nad psychoterapią? Antydepresanty pomogą Pani zminimalizować objawy choroby, np. sprawią, że będzie Pani odczuwała mniejszy lęk, ale nie sprawią, że ten lęk zniknie, gdyż leki nie usuwają przyczyn problemów. Dopiero psychoterapia umożliwia dotarcie głęboko do przyczyn Pani problemów i przepracowanie ich, co gwarantuje szansę na pozbycie się depresji na dobre. O tym, jak pomagać osobie z depresją i jak żyć z depresją, przeczyta Pani pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/pomoc-w-depresji
http://portal.abczdrowie.pl/zycie-z-depresja
http://portal.abczdrowie.pl/depresja-zwiazki
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-depresji

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam, powinna Pani porozmawiać z lekarzem o tym, jak spostrzega Pani działanie przepisanego leku. Miesięczny czas przyjmowania to dosyć krótki okres, zwykle dobranie odpowiedniego leczenia trwa dłużej- ale to lekarz powinien się wypowiedzieć nt. ewentualnego zwiększenia dawki czy zmiany leku.
Ja natomiast zachęcam Panią do rozważenia decyzji o podjęciu psychoterapii, gdyż farmakoterapia niweluje jedynie objawy i nikt nie zagwarantuje Pani, że te nie powrócą po odstawieniu substancji. Pozdrawiam, Justyna Owczarek- Skoneczna