Depresja i bezsenność u osoby w stresującej sytiacji

Piszę z problemem bezsenności i depresji mojej mamy. Trwa ona od maja. Bierze antydepresanty od 2 tygodni, ale ma tak jakby "lekowstręt", nie chce ich zażywać. Mamy trudną sytuację w domu, ponieważ mój tata ma dwubiegunówkę (sam tak nie uważa), jest agresywny, nie wspiera mamy w chorobie, ale obwinia, że nie mamy wystarczająco pieniędzy i że ma się wziąć w garść. Mama to bardzo przeżywa i zgadza się z nim. Mówiła mi, że nie jest w stanie teraz kontrolować swojego życia. Jak mogę jej pomóc?

Dzień dobry,

Możesz "jedynie" namawiać mamę na zażywanie leków, gdzie pełne efekty działania leku powinna poczuć po okresie 1 - 2 miesiąca systematycznego brania. Wtedy też dobrze by było, gdyby mama skorzystała z pomocy psychologa/psychoterapeuty (np.: w PZP). A w tym wszystkim poszukaj również wsparcia dla siebie - np.: w Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, u psychologa szkolnego ?

Witam Panią Serdecznie,

W sytuacji przedstawionej przez Panią, proszę zachęcić mamę do podjęcia terapii.
O skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego, powinna Mama poprosić lekarza pierwszego kontaktu (w ramach NFZ-tu).

Proszę wspierać mamę - jednak na tyle, na ile Pani może.
Proszę zasugerować mamie, żeby poszukała wsparcia również w rodzinie - a nie tylko przyjmowała go od Pani.

Życzę Pani, żeby pamiętać i zadbać o siebie,
Irena Mielnik-Madej