Depresja i zmęczenie u syna

Dzień dobry.Mój syn ma zdiagnozowaną depresję.Przyjmuje 40mgCitbax na dobę od ok 6miesięcy.Martwi mnie to,że jest ciągle zmęczony brak mu siły do działania i nadmierna senność.Potrafi czasami przespać dwie doby tak jak np dzisiaj kiedy to obudziłem go i przez trzy godziny nie spał i po tym czasie dalej poszedł spać,czasami jest tak,że śpi w dzien a. w nocy nie.Miał robione badania morfologiczne z wynikami byliśmy u lekarza rodzinnego ma podwyższony holesterol.TSH 0,50ulU/ml.syn ma 21lat.prosimy

W tak młodym wieku w jakim jest Pani syn, proponował bym konsultację psychologiczną zamiast stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Przemawia za tym fakt, że Pani syn może mieć problemy natury psychicznej spowodowane okresem dojrzewania lub wychodzeniem z niego. Jest to bardzo trudny czas dla każdego młodego człowieka, i często w jego trakcie pojawiają się objawy depresji. Leki psychiatryczne mogą stłumić objawy, jednak nie są w stanie dotrzeć do psychiki syna. Na uwagę zasługuje też fakt, że mniej więcej w tym wieku kończą kształtować się tak ważne rzeczy jak np. osobowość. Z Pani wypowiedzi wnioskuję, że konsultowała się Pani w tej sprawie psychiatrycznie. Proponuję rozszerzenie tej diagnozy konsultacją psychologiczną, ewentualną terapię. Psycholog powinien porozmawiać z Pani synem, celem odnalezienia źródła problemu.

Witam
Objawy, które Pani opisuje często
towarzyszą depresji.
W terapii depresji stosuje się dwa podstawowe
środki: leki oraz psychoterapię.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy,
ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Zachęcam do psychoterapii.

Witam.
Leczenie depresji zazwyczaj obejmuje farmakoterapię, czyli leki oraz psychoterapię. Przy takim układzie jest największa szansa na skuteczną pomoc dla osoby cierpiącej. Jeżeli syn przyjmuje leki od pół roku to zazwyczaj po takim czasie jest już jakaś zmiana na lepsze. Zmęczenie i senność często występuje jako objaw depresji, ale też bywa efektem przyjmowania leków. Trudno stwierdzić jak jest u syna ponieważ nie ma nic na temat obrazu depresji przed przyjmowaniem leków.
Radziłabym konsultację syna u lekarza prowadzącego - specjalisty psychiatry i opisanie stanu obecnego, a jeżeli leki przypisuje inny lekarz, to konieczna jest wizyta właśnie u psychiatry.
Spanie przez dwie doby na pewno nie jest pożądanym stanem, więc warto sprawdzić czy leczenie przebiega prawidłowo.
Dodatkowo, a może nawet przede wszystkim warto skonsultować się z psychoterapeutą, ponieważ depresja, czy inne zaburzenia natury psychicznej wymagają terapii aby poradzić sobie z emocjami, uczuciami czy doświadczeniami życiowymi, które odgrywają tu istotną rolę.
Polecam nurt psychodynamiczny lub psychoanalityczny.

Pozdrawiam.
Justyna Dziwólska - Adamus

www.psychoterapia.lublin.pl

Witam, jednym z wielu objawów depresji jest zmęczenie, niechęć do działania, apatia i senność. Citbax powinien zadziałać "ożywiająco" na chorego. Jeżeli nie działa trzeba o tym powiedzieć lekarzowi. Pewnie podwyższy on dawkę lub zmieni lek.
Wskazane byłoby także wsparcie leczenia farmakologicznego psychoterapią.
Cholesterol nie ma z tym nic wspólnego. Przy podwyższonym cholesterolu ważne byłoby
regularne mierzenie ciśnienia.
Pozdrawiam