Depresja maniakalna - czy to możliwe w moim wieku?

Chyba mam depresję maniakalną... sądząc po jej objawach... wpadam w furię, której nie umiem powstrzymać, często jestem pobudzona, pełna energii, mam zmienny nastrój i coraz częściej chcę ze sobą skończyć. Wczoraj pierwszy raz w życiu się pocięłam... ale czy to możliwe, żebym w wieku 16 lat miała depresję? Oby nie... boję się...

ponad rok temu

Przez wiele lat uważano, że choroba afektywna dwubiegunowa występuje w okresie rozwojowym wyjątkowo rzadko. Jednak wyniki badań naukowych wskazują, że u ok. 20% pacjentów pierszy epizod chorobowy pojawia się w okresie dorastania, wówczas nawięcej zachorowań zdarza się w grupie osób w wieku 15-19 lat.

W epizodzie maniakalnym mogą występować objawy drażliwości, pobudzenia, zaburzeń zachowania. Aby rozpoznać chorobę afektywną, powinny być spełnione kryteria czasowe, tzn. nadmiernie podwyższony, drażliwy nastrój powinien się utrzymywać przez co najmniej tydzień, epizod depresyjny zaś przez co najmniej dwa tygodnie. Istnieją jednak postacie zaburzenia z szybką lub bardzo szybką zmianą epizodów.

Twoje problemy powinien skonsultować lekarz psychiatra, najlepiej w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.