Depresja mojego chłopaka

Wczoraj dowiedziałam się, że mój chłopak ma depresję i jest w szpitalu. Co ja mam robić? Jak mam mu pomóc? O czym z nim rozmawiać podczas wizyty?

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Dla osoby chorej na depresję niezwykle istotne jest uzyskanie wsparcia i zrozumienia ze strony najbliższych. Podczas wizyty proszę starać się zachowywać naturalnie, osobie chorej łatwo jest wyczuć sztuczność i wymuszone zachowania. Doradzałabym okazanie troski i chęci pomocy, wysłuchanie, co o swoim samopoczuciu ma do powiedzenia Pani partner.

Z maila wnioskuję, że pobyt chłopaka w szpitalu jest dla Pani zaskoczeniem, oznacza to, że przez długi czas maskował on swoje złe samopoczucie i nie mówił o swoich dolegliwościach. Myślę, że szczera rozmowa może okazać się dla niego bardzo pomocna, pozwoli mu odczuć, że jest Pani przy nim bez względu na trudne okoliczności życiowe i zawsze może liczyć na Pani wsparcie. Myślę, że dobrze byłoby także, gdyby przeczytała Pani jakieś artykuły/książki na temat depresji. Dzięki temu łatwiej byłoby Pani zrozumieć istotę tej choroby i zachowania ukochanego.

Pozdrawiam serdecznie