Depresja? Nerwica? Co się ze mną dzieje?

Mam siedemnaście lat (za pół roku osiemnaście). Z natury jestem osobą bardzo emocjonalną i odkąd pamiętam wszystko bardzo przeżywałam i brałam do siebie, jednak od września tego roku moja psychika jest zniszczona do granic wytrzymałości: jestem zmęczona (mogłabym spać całymi dniami), bez przerwy chce mi się płakać, nie potrafię się skoncentrować, coraz częściej bywa, że jestem zła i wszystko jest na „nie”, nie odczuwam radości życia. Wewnątrz mnie panuje pustka emocjonalna. Od niedawna miewam lęki, np. że ktoś przebywa w moim pokoju. Całymi dniami mogłabym leżeć w łóżku i gapić się w sufit. Nie mam ochoty na kontakty z innymi ludźmi. Ból głowy, pleców i brzucha - stał się moją codziennością. Stale nad wszystkim rozmyślam, wszystko kalkuluję i analizuję. Miewam myśli samobójcze, bo po co żyć jeśli to życie nie niesie za sobą nic treściwego. Jest również wiele innych sytuacji/objawów, których nie sposób wymienić. Zastanawiam się czy to depresja? Rozmyślałam nawet nad wizytą u specjalisty, lecz boję się, że lekarz powiadomi rodziców, a tego nie chcę, a chyba tylko to mnie zatrzymuję. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Objawy, które opisujesz warto skonsultować ze specjalistą. Pamiętaj, że tylko w kontakcie indywidualnym uzyskasz właściwą diagnozę i pomoc. Warto, abyś o swoich problemach spróbowała porozmawiać z rodzicami, na pewno będą starali się udzielić Ci wsparcia.
Twoje objawy mogą być wynikiem nadmiaru sytuacji stresujących, dlatego warto, abyś zastanowiła się, czy nie pojawiły się ostatnio jakieś dodatkowe sytuacje, które mogą byś stresujące dla Ciebie. Zastanów się jaki prowadzisz tryb życia, czy odpowiednią liczbę godzin poświęcasz na wypoczynek, etc. Możesz skorzystać z relaksacji, przykłady znajdziesz w Internecie. Jeżeli Twoje samopoczucie nie będzie się poprawiać, to rozważ proszę rozmowę z kimś bliskim.
Pozdrawiam