Depresja, nerwica czy może coś innego?

Od około 2 miesięcy czuję się bardzo słabo, chociaż nic mnie nie boli. Mam złe samopoczucie, rano nie mam siły wstać. Jak już to zrobię, to na nic nie mam siły i chętnie wróciłabym do łóżka. Od 3 miesięcy nie mam miesiączki, mimo to przy rannym wstawaniu miewam mdłości. Boję się gdziekolwiek iść, boję się, że nie ugotuję obiadu, nie wiem, co mam gotować itd. Ciągle jestem zmęczona. Byłam u lekarza pierwszego kontaktu, miałam badanie krwi - nic nie wykazało. Ginekolog też niczego się nie dopatrzył, hormony w porządku. Nie ma podstaw do leczenia, a ja czuję się źle i już to dostrzegają inni. Co mam robić? Mam 48 lat, nie pracuję, zawsze zajmowałam się domem.

Biorąc pod uwagę, iż przyczyny somatyczne zostały wykluczone (wizyta u lekarza rodzinnego, ginekologa, prawidłowe wyniki badań hormonalnych), przy opisanych dolegliwościach należy brać pod uwagę zaburzenia depresyjne. Opisane dolegliwości - brak sił, brak motywacji do działania, poczucie zmęczenia - często należą do spektrum zaburzeń hormonalnych. Również zaburzenia miesiączkowania mogą być jednym z objawów depresji. Dodatkowo znajduje się Pani w wieku predysponującym do powstawania tego typu zaburzeń. Myślę, że dobrym rozwiazaniem jest wizyta u psychiatry. Ważne, aby decydując sie na taką wizytę, zabrała Pani ze sobą wyniki badań hormonalnych, co może ułatwić postawienie diagnozy i zalecenie właściwego leczenia.