Depresja, nerwica i myśli samobójcze z samotnością u 25-latka

Mam 24 lata straciłem radość z życia od małego do liceum fzw ,,fala'' nie radzę sobie z samotnością, nic mnie nie cieszy,nic nie robię wartościowego nie mam sensu życia.Myśli samobójcze wróciły, biorę Apo-Suprid,ale mi nie pomaga nadal mam depresję i nerwicę.Chodzę na terapię do szpitala,ale mi nie pomaga muzykoterapia itd,brakuje mi wiary w siebie,mam trudności w nauce, mimo bardzo dużej ilości celów uważam,że jestem zbyt dużym pesymistą aby je osiągnąć:(.Wszystkim się przejmuję i denerwuję

Dzień dobry. Bardzo poruszyły mnie pana słowa, szczególnie te, w których mówi pan o braku poczucia sensu i realizowania wartości w swoim życiu. Mam wrażenie, że bycie wśród ludzi to jedna z wartości, które są dla pana ważne. Może warto byłoby zacząć od realizacji tej wartości. zachęcam pana do poszukania w pana okolicy miejsca, w którym są ludzie potrzebujący pomocy, której pan mógłby udzielić. Podarowanie komuś własnej uwagi, czasu to największy dar. Zapewniam, że wiele jest takich miejsc. życzę powodzenia. pozdrawiam

Dzień Dobry,
Pomimo całego pesymizmu Pana wypowiedzi ja mam poczucie że pisząc i szukając pomocy daje Pan dojść do głosu na razie bardzo cienkiemu głosikowi swojej nadziei.
Terapia jak dobre ciasto potrzebuje czasu. Podczas terapii zdarza się ze następuje nawrót czy pogorszenie ale to mija. Notabene okresowe pogorszenie może być informacja ze terapia działa. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Witam. Zadam Panu bardzo ważne pytania: Czy Pan chce "wyzdrowieć"? Co konkretnie Pan zrobił, aby wrócić do zdrowia? Co konkretnie dowiedział się Pan o sobie podczas psychoterapii? Skutkami długotrwałego stosowania leków może być swoista depresja. Proszę przeczytać dokładnie ulotkę stosowanego leku. Czy stosował Pan terapię psychoanalityczną? Ona warunkuje powrót do zdrowia odnosząc się do przeżyć z dzieciństwa. Odnoszę wrażenie, że tu należy szukać powodów Pana obecnej sytuacji emocjonalnej. Wiele zależy od Pana, od pracy, którą Pan włoży w zrozumienie siebie teraz i przedtem. Czasami warto jest też zrobić sobie przerwę w leczeniu, bo leczenie sprzyja myśleniu o tym co przykre, a trudno jest zbudować nowe życie, myśli i emocje, tkwiąc wciąż w tym samym. Pozdrawiam

Szanowny Panie, być może zatem nie stawiać sobie aż tylu celów? Może wystarczy jeden na początek ale taki możliwy do osiągnięcia, żeby jego zdobycie utwierdziło Pana choć troszkę w przekonaniu, że jednak ma Pan możliwość osiągnięcia tego co sobie zamierzy. Przede wszystkim nie wszystko na raz i nie zbyt odległe i niemożliwe do osiągnięcia. Czasem warto również odpocząć od psychoterapii. Im bardziej chce się zmian, tym paradoksalnie trudniej jest je wprowadzić. Pozdrawiam, Monika Wysota

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, proponuję znaleźć w Pana mieście dobrego psychoterapeutę lub psychiatrę i rozpocząć leczenie. Podczas terapii obierze Pan cel i z pomocą terapeuty - krok po kroku przepracuje trudne tematy.
Pozdrawiam
M.Prus

Witam, jeżeli stosowane leki i proponowane formy terapii nie przynoszą żadnych efektów w perspektywie 2-3 miesięcy ich stosowania, sugeruję otwartą rozmowę na ten temat z prowadzącym lekarzem i psychologiem lub udanie się do innego specjalisty/ośrodka z zapytaniem o inne możliwości leczenia.Pozdrawiam

Czy w szpitalu lub na Oddziale dziennym korzysta Pan aktywnie w psychoterapii ? Jest to podstawowa i najbardziej skuteczna metoda radzenia sobie z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi. Leki, które są często także konieczne, zaczynają działać po około 2 tygodniach regularnego przyjmowania, dlatego czasem warto wykazać się cierpliwością.
Podobnie też- jeśli ma Pan wątpliwości, co do postępów w leczeniu, warto mówić o tym podczas psychoterapii. Pytać innych pacjentów, jak oni sobie radzili w podobnych sytuacjach, korzystać ze wsparcia, jakie daje grupa terapeutyczna. Można także zwrócić się do psychoterapeutów. To ważne, żeby działać, mówić o tym, co trudne. Tylko wtedy jest szansa na pracę i zmianę, której Pan oczekuje.