Depresja po rozstaniu z dziewczyną

Marek,20 l,zacząłem nowe studia,poznałem dziewczynę,gdzie przez jakiś czas intensywnie zbliżyliśmy się do siebie żeby po miesiącu wszystko się skończyło, powiedziała że ma innego, przez ten cały czas chodziłem zamyślony,przygnębiony,raczej świadomy tego co się ma stać,sam fakt wywołał we mnie duży ból,smutek,nie raz rozpamiętywanie przeszłości,sprawianie sobie bólu brakiem atrakcyjności u płci przeciwnej,obwinianiem siebie,często mam ataki depresyjne,co robić?jak żyć gdy widzi się tąosobęcodzień

Czasem, żeby poradzić sobie z trudną sytuacją warto skorzystać z pomocy specjalisty, psychologa. Będzie Pan mógł przyjrzeć się i zrozumieć swoje emocje, pozwolić sobie je przeżyć,a dzięki temu dać im odejść. Pogodzić się ze stratą, na nowo zdefiniować swoje życie, cele i wartości i skierować się ku przyszłości.

Witam,

stan, który Pan opisuje mieści sie w granicach normy. Każde rozstanie jest bardzo trudne zwłaszcza dla osoby, która o tym nie zdecydowała. Przeżywanie smutku po rozstaniu jest normalne i prowadzi po kilku miesiącach do oczyszczenia. Myślę, że najlepszym sposobem będzie odizolowanie w miarę możliwości od obiektu westchnień tak, aby móc pozwolić sobie na proces zakończenia związku. Te objawy z pewnością miną, czasem trwają kilka tygodni, czasem kilka miesięcy, ale z pewnościa kiedyś takie cierpienie sie kończy.

Pozdrawiam

Lidia Polsakiewicz-Grzesiczek

Witam!
Odrzucenie przez ukochaną osobę to bardzo trudne doświadczenie, którym często mogą towarzyszyć stany depresyjne. Jest też możliwość, że obecny stan psychiczny, to Pana strategia na poradzenie sobie z trudnościami. Porzucenie wywołuje szereg konsekwencji psychicznych i somatycznych. Kiedy czuje się Pan bardzo źle psychicznie, także Pana ciało cierpi. Warto w takiej sytuacji szukać rozwiązań, które pomogą, a nie tylko zamaskują na chwilę ból. Poczucie, że jest Pan ważny dla innych osób, może z nimi porozmawiać i wspólnie poszukać rozwiązań pozwala zmniejszać psychiczne napięcie. O emocjach warto mówić. Pierwszy ważny krok już Pan zrobił - opisał Pan całą sytuację i poprosił o pomoc. Warto teraz zrobić kolejny - zwrócić się do bliskich osób, które mogą Pana zrozumieć i wesprzeć. Dzielenie się z innymi swoimi uczuciami i przeżyciami oraz wspólne pomaganie sobie pozwoli Panu przezwyciężyć trudności i zacząć układać swoje życie. Jeśli nie będzie miał Pan możliwości skorzystać z pomocy bliskich osób lub niepokojące objawy będą się utrzymywać lub nasilać (w ciągu najbliższych 2 tygodni do miesiąca), to zachęcam do konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą. Wsparcie specjalisty i praca nad trudnymi emocjami mogą pozwolić Panu poradzić sobie z tą sytuacją i wyeliminować narastające objawy.

Pozdrawiam!

Witam, skoro często ma Pan "napady depresji" oraz z powodu smutnego nastroju nie udało się Panu utrzymać nowej relacji z dziewczyną chyba czas najwyższy sięgnąć po pomoc specjalisty. Psychoterapia indywidualna przeprowadzona w dłuższej perspektywie czasowej powinna być bardzo pomocna w poradzeniu sobie ze skłonnościami do depresyjnych nastrojów. Pozdrawiam