Depresja po rozstaniu z ukochaną

mam depresje niewiem co mam robic czuje sie bezsilny.ostatnio rozstalem sie z dziewczyna ale wiezylem ze jak dobrze sie zachowam to ona wruci do mnie i to modrzszejsza i wrucila wszysto bylo by ok zmienilem sie na lepsze zrozumialem wiele spraw i chcialem wypasc jak naj lepiej ale przez kopleks jeden ktury sie pojawil wkurzylem sie a potem szlo zle az wrucilem do depresi przez glupi jeczmien pod okiem tak sie wkurzylem ze wszystko sie psuje a problem stwarz kolejny a ja nie mam sil co zrobic

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Napisał Pan dość chaotyczną wiadomość, ale zrozumiałam, że bardzo mocno przeżył Pan rozstanie z dziewczyną. Po jakimś czasie znowu do siebie wróciliście, ale z powodu kompleksu, jakim jest jęczmień pod okiem, znowu zaczęło się między Panem a partnerką psuć. Nie wiem, czy Pana podejrzenia depresji są słuszne. Czy to diagnoza postawiona przez lekarza psychiatrę, czy po prostu Pan sam u siebie podejrzewa epizod depresyjny? Być może to tylko chwilowy spadek nastroju spowodowany problemami w życiu osobistym – rozstaniem z dziewczyną? Uważam też, że powinien Pan popracować nad swoją samooceną. Pana poczucie własnej wartości jest bardzo niestabilne, skoro z powodu jęczmienia pod okiem popada Pan w kompleksy i cierpi na tym Pana związek z partnerką. W sprawie jęczmienia proszę skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Na pewno coś poradzi. Jeśli chodzi o chwiejną i zaniżoną samoocenę, proszę rozważyć wizytę u psychologa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Trudności w relacji najlepiej przepracowuje się w psychoterapii. Warto, żeby Pan przyjrzał się rzeczywistym powodom swoich emocji (bo jęczmień był tylko pretekstem, widocznym wierzchołkiem góry lodowej, której sedno na razie jest zakryte oceanem), by nie odtwarzać schematu odrzucenia oraz lepiej funkcjonować w związkach.