Depresja po stracie dziecka w 5. tygodniu ciąży

Dzien dobry. Piszę, poniewaz straciłam ciąże w 5 tygodniu. Jest mi bardzo ciężko. Dodatkowo zanim zaszłam w ciąże cierpiałam na depresje i stany lękowe. Obawiam się, że teraz po stracie te objawy wrócą ze zdwojoną siłą..

Poronienie jest bardzo trudnym doświadczeniem, związanym z utratą nienarodzonego dziecka i stanami takimi jak w innych przypadkach żałoby. Dodatkowo mogą występować specyficzne czynniki traumatyczne związane z samym procesem poronienia. Osoba, która doświadczyła poronienia z pewnością wymaga wsparcia, otuchy i pomocy ze strony bliskich. Razem łatwiej jest przeżyć takie cierpienie, kobieta po poronieniu wymaga empatycznego ciepła (bez fatalnych porad w stylu "weź się w garść"). Wcześniejszy występowanie stanów lękowych i depresyjnych to dodatkowe czynniki obciążające, a stres i cierpienie związane z poronieniem mogą spowodować, że sam proces żałoby będzie miał przebieg przedłużający się i powikłany. Może wówczas dojść do nawrotu lęków i depresji. Czasami w takich przypadkach samo wsparcie otoczenia (nawet gdyby była jak najlepsze) może być niewystarczające i gdy objawy lękowe i depresyjne nawracają, nasilają cierpienie związane z poronieniem i zaburzają funkcjonowanie, wskazane może być skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Warto wówczas rozważyć konsultację u psychologa klinicznego lub u psychiatry.

Witam,
powinna Pani po tak ciężkim dla Pani przeżyciu szukać wsparcia wśród najbliższych lub też udać się po pomoc psychologa - czasem nawet 1 rozmowa pomoże.

Pozdrawiam serdecznie!