Depresja po usunięciu guza mózgu

Witam, mam pytanie w związku z depresją u młodego człowieka, 20 lat, po operacji guza mózgu. Guz znajdował się w okolicy, która odpowiada za emocje, i przed operacją nastrój tej osoby znacznie pogorszył się, wystąpiły myśli samobójcze. Obecnie jest już 3 lata po zabiegu, przy czym guz całkowicie usunięto i osoba jest w pełni sprawna. Niestety, operacja była w czasie, gdy ta osoba była w okresie adolescencji i teraz czuje, że jest bardziej dojrzała niż rówieśnicy, ma poczucie straconego czasu, beznadziei i jest zamknięta przez to na swoje środowisko rówieśnicze. Po operacji od czasu do czasu następowały spadki nastroju, ale ostatnio są bardzo nasilone - poczucie beznadziejności, obniżona koncentracja, bezsenność, nerwowość, poczucie bezsensu, zamknięcie się na rówieśników. Mam pytanie czy można jakoś zaklasyfikować takie zachowania do jakiegoś konkretnego typu depresji? W jaki sposób rozmawiać z taką osobą, aby realnie jej pomóc, skoro nie chce sama "wyjść do świata" i ponownie uwierzyć w swoje możliwości? W jaki sposób mądrze podać jej rękę?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane objawy mogą wskazywać na rozpoznanie organicznych zaburzeń afektywnych. Depresja jest najczęstszym powikłaniem schorzeń neurologicznych. W tej sytuacji najważniejsze jest nakłonienie pacjenta na konsultację u specjalisty psychiatry. Jeśli taka sugestia budzi sprzeciw, być może łatwiej byłoby zaakceptować rozmowę z psychologiem lub psychoterapeutą. Warto wskazać konkretną osobę, cieszącą się zaufaniem pacjentów, posłużyć się przykladem osoby, której takie leczenie pomogło. Osoba bliska może towarzyszyć pacjentowi w trakcie wizyty, co może dodać otuchy i pomóc w przełamaniu barier. Leczenie należy przedstawić jako ofertę, na której można tylko skorzystać.

Na temat sposobów pomocy osobie w depresji można przeczytać:

- na portalu ,,Anonimowych Depresantów": http://www.depresanci.republika.pl/bliski.html,

- na naszym portalu: http://portal.abczdrowie.pl/pomoc-w-depresji.

Z pozdrowieniami