Depresja poporodowa - co robić?

Moja synowa urodziła w marcu śliczna córeczkę w Anglii. Z tego co wiem poród był ciężki. Przyjechała do Polski w czerwcu. Wydawała się dość wesoła, zaradna, wszystko OK, moim zdaniem… Syn pojechał na 2 mies. z powrotem. Jak wrócił w sierpniu byli tu razem 3 tygodnie. Wczoraj wyjechali do UK. Mają tam oboje pracę, jest im dobrze. Dzisiaj syn zadzwonił, że żona (synowa) płacze, że od porodu źle się czuje, że chyba ma depresję, że nie czuje się dobrą matką, że tam sobie sama nie poradzi i wiele innych spraw. Syn jest dobrym ojcem i mężem, martwi się co robić. Ja doradziłam aby może zjechali do Polski, ale tak zaraz to niemożliwe, bo praca i inne. Co mu poradzić i gdzie się udać? Proszę o jakąś poradę!

Witam!

Warto, by w tej sytuacji Pani synowa udała się na konsultację do lekarza psychiatry. Jeśli jest to depresja poporodowa, to lekarz może jej zalecić stosowanie odpowiednich leków.

Ponowny wyjazd zagranicę mógł pogłębić jej złe samopoczucie oraz doprowadzić do pogorszenia się stanu psychicznego. Jeśli jest to możliwe, warto również, by mogła skorzystać z pomocy psychologa. Mogą tam chodzić razem z mężem. Może to być dla niej szansa na szybki powrót do zdrowia i poradzenie sobie z problemami.

Mąż powinien w tej sytuacji wspierać swoją żonę oraz przejąć część obowiązków przy dziecku. W takiej sytuacji jest bardzo istotne, by młoda mama miała czas na wypoczynek oraz komfort, że ktoś opiekuje się dzieckiem. Pani syn będzie mógł dzięki temu pogłębić więzi z dzieckiem.

Pozdrawiam