Depresja u 12-letniego dziecka

Witam, mam 12-letnią córkę i już początek szkoły, a już dostaje telefony od wychowawcy ze coś się złego dzieje z nią. Zauważyłam, że ona jest od połowy wakacji stała się niegrzeczna, słucha piosenek o śmierci, jest senna, nie chce wychodzić z koleżankami. Nauczyciel mi przekazał, ze ona na przerwach chodzi z słuchawkami w uszach, jest smutna a wcześniej tryskała radością. Nauczyciel próbował rozmawiać z córka ale nic mu nie chciała powiedzieć. Wychowawca sądzi że to depresja. Czy to możliwe?

Witam

Zachowania córki mogą być związane z depresją, choć nie muszą. Na pewno jednak córka potrzebuje wsparcia i dlatego zalecam konsultację z psychologiem, który pracuje z dziećmi i z młodzieżą. Dobrze, żeby była to osoba spoza szkoły, ponieważ w takim kontakcie córka może się poczuć bezpiecznej i może to dać większą szansę na regularne kontynuowanie spotkań, jeśli będzie taka potrzeba. Specjalista przekaże również Pani informacje o tym, w jaki sposób wspierać córkę, czy widzi potrzebę konsultacji lekarskiej, a także być może, za Pani zgodą, skontaktuje się ze szkołą.

Pozdrawiam
Katarzyna Binder