Depresja u 47-letniej siostry

Witam. Mam siostre która popadła w depresję i nie wiem jak jej pomoc. Siostra mieszka sama, jest bezrobotna nie ma nikogo bliskiego procz mnie i brata. Rodzice niedawno zmarli. Siostra nie slucha nikogo. Zamnkela sie we wlasnych przekonaniach. Probuje zasugerować jej jakies hobby zainteresować czymkolwiek zawsze trafiam na sciane. Ostatnio wypisuje dziwne posty na facebooku. Boje sie ze moze sie targnac na własne zycie. Ma 47 lat. Prosze o pomoc.

Szanowna Pani,

depresja jest poważną diagnozą, która warunkuje możliwość pomocy drugiej osobie inaczej, niż poprzez terapię i lekarstwa. Wobec tego proponowałabym porozmawiać z siostrą o Pani obawach oraz o możliwości jej spotkania z psychologiem, który ustali, czy siostra ma depresję czy jedynie przeżywa np. żałobę lub przejściowe trudności.
W przypadku diagnozy depresji może porozmawiać Pani indywidualnie z psychologiem (niekoniecznie terapeutą siostry) jak może Pani ją wesprzeć, ponieważ wszelka organizacja czasu czy hobby nie pomoże w nastroju, który jest obniżony także przez czynniki biologiczne. Dopiero po zastosowaniu terapii i leczenia, po pierwszych ich efektach, może Pani ustalić z siostrą, jak widzi możliwość pomocy w polepszeniu jakości jej życia.

Jeżeli obawia się Pani o życie siostry proponuję z nią poważną rozmowę dotyczącą podstaw tych obaw (posty?) i zadeklarowania pomocy w znalezieniu terapeuty i/lub psychiatry. Warto też rozmawiać o innych sprawach oraz budować zaufanie siostry, które warunkuje chęć współpracy.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak