Depresja u dziewczyny po stracie matki a problemy w związku

Mam 21 lat, ona 20.Ona od wielu lat cierpi na depresję po stracie matki w wieku 12 lat, ojciec uciekł, żyje z babcia z ktora sie srednio dogaduje, miala 2 kolezanki i glownie mnie,miesiac temu zechciala przerwy, okazalo sie ze oklamywala mnie miesiac, ze pracuje i ze byla w szpitalu, gdy chcialem z nia porozmawiac w domu, otwarla mi babcia a ona ukrywala sie w swoim pokoju.Pisala, ze wszystko sie naprawi,ale postanowila zakonczyc zwiazek.Pisze ciagle, ze jest pusta i chce byc sama. Co to znaczy?
21 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Nie wiem, jakie są faktyczne podwody, dla których Pana dziewczyna chce się z Panem rozstać. Czy wynika to z kiepskiej jakości Państwa związku, zaniku uczuć, czy jej decyzja to skutek pogarszającego się samopoczucia wskutek rozwoju depresji. Osoby cierpiące na depresję bardzo często izolują się od innych, pragną być same, czują się puste emocjonalne, oddalają się od innych, unikają towarzystwa. Może tak jest z Pana dziewczyną? Nie wiem, przez Internet nie zgadnę. Ważne jest też, czy Pana dziewczyna leczy się. Czy bierze jakieś leki, uczęszcza na psychoterapię? Jeżeli zależy Panu na dziewczynie, proszę nie dać się jej odtrącić, starać się z nią porozmawiać, wytłumaczyć, co Pan do niej czuje, pokazać jej, że Panu na niej zależy. Być może Pana cierpliwość i zaangażowanie przekonają ją do Pana, a ona zrozumie, że jest Pan dla niej wielkim wsparciem w walce z chorobą.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Rozumiem, ze dziewczyna leczy się psychiatrycznie/jest w psychoterapii. Być może potrzebuje czasu, by sobie wszystko poukładać? Być może też coś zadziało się w trakcie jej pobytu w szpitalu. Też jej jest pewnie trudno i być może obawia się odrzucenia z Pana strony? (dlatego niejako odrzuca pierwsza?) Nie da rady Pan jej zmusić do rozmowy, ale może Pan pozostać uważny na taka możliwość, bo Pan tez potrzebuje wiedzieć, co się dzieje, czego ona od Pana oczekuje, jak i Pan ma pewne oczekiwania wobec dziewczyny i związku w ogóle.
Podobne słowa mogą też być oczywiście objawem choroby i kiedy stan jej się ustabilizuje być może nie będzie to wyglądać tak czarno.
Nie wiem też, czy ta depresja jest zdiagnozowana czy też inne zaburzenie, co ma znaczenie.

Marku,
z Twojego opisu wynika, że dziewczyna cierpi na głębokie zaburzenia nastroju o charakterze depresyjnym. Nie wiem, czy Jej pobyt w szpitalu związany był z nasileniem tej choroby i czy podjęła Ona leczenie. Jeśli tak, to wszystko w najbliższym czasie się zmieni i będzie można z Nią porozmawiać o Waszym związku. Jeśli się nie leczy, to prawdopodobnie bardzo cierpi z powodu poczucia pustki, braku nadziei i poczucia winy.
Piszecie do siebie, jest wiec okazja do nakłonienia Jej do terapii psychologicznej. Poproś Ją aby spisała swoje spostrzeżenia o swoim stanie psychicznym. Jak w przeszłości reagowała na sytuacje trudne ? Jakie miała doświadczenia w dzieciństwie (wiem, że bardzo trudne) jakie ma przekonania dotyczące siebie samej (dobre i złe), w jakich sytuacjach czuje się lepiej, w jakich najgorzej, w jakich porach dnia smutek i pustka nasilają się ? Jest wiele czynników od których zależy nasilenie depresji. Są to czynniki wrodzone, wczesne doświadczenia i aktualne wydarzenia. Terapia polega na wyjaśnieniu pacjentowi mechanizmów, które powodują depresję. Poprzez uważną samoobserwację, odnalezienie wewnętrznych zasobów, które pozwolą sprostać depresji można z powodzeniem z nią wygrać. Potrzebna jest jednak praca pod kontrolą terapeuty. To wydaje się trudne ale z pewnością pomaga. Pozdrawiam. Krystyna Weigl-Albert