Depresja, złe samopoczucie, lęki i nerwowość a psychoterapia

Witam, leczyłam się na epizod depresyjny, tak w ogóle to chyba mam depresje od lat, tylko nikt mi jej wcześniej nie zdiagnozował. Teraz jestem matka karmiącą, dziecko ma 9 m-cy. Moja samopoczucie jest zle, powróciło poczucie beznadziei, lęki, nerwowość. Ostatnio zapoznałam się z objawami dystymii i dużo mi sie pokrywa w moim życiu. Czy radzi Pan od zaraz rozpocząć leczenie, poczekać do skończenia okresu karmienia, czy skupić sie tylko na psychoterapii bez farmakologii? Dziękuję.

Witam, jest Pani w okresie laktacji i karmienia piersią, co z jednej strony wiąże się z przestrojeniem hormonalnym Pani organizmu, a z drugiej, karmienie może korzystnie wpływać na dobrostan emocjonalny dziecka. Pisze Pani, iż obniżone samopoczucie towarzyszy Pani od wielu lat. W takim razie psychoterapia może być bardzo pomocna w weryfikacji m.in. postaw, nastawień, przekonań. Pytanie, czy aktualnie nastrój nie pogarsza się, czy nie nasilają się objawy, czy nie występują oznaki podwyższonego ryzyka, wówczas istniała by potrzeba pilnej konsultacji lekarskiej. Warto też dodać, że istnieją leki, które można stosować w okresie karmienia piersią. Odpowiedź jest więc złożona, zwykle najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest chociażby jednorazowa konsultacja z lekarzem. Życzę szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Witam. Co do farmakoterapii decyduje lekarz psychiatra z uwzględnieniem, że jest Pani karmiącą dziecko matką.
Jeśli czuje Pani gotowość do podjęcia psychoterapii to nie ma na co czekać.
Magdalena Brabec

Warto działać od razu. Potrzebna jest konsultacja lekarska, by znać możliwości farmakoterapii przy karmieniu piersią, jednak rozpoczęcie psychoterapii, szczególnie w sytuacji tak dużych zmian w życiu, jakim jest pojawienie się dziecka, na pewno będzie korzystne. Psychoterapia nawet bez farmakoterapii jest skuteczna metoda pracy z depresją i dystymią.