Dermatoza okołoustna, czyli objaw atopowego zapalenia skóry

Beata, 41 lat. Norwegia Od kilku lat borykam się z czerwonymi wypryskami na twarzy, najczęściej pojawiają się w okolicach ust i nosa, ale czasami na policzkach i wokół powiek. Jak mieszkałam jeszcze w Polsce to lekarz dał mi krem o nazwie cutivate, objawy zmniejszyły się do minimum. Wiedząc że wyjeżdżam dostałam receptę na kilka opakowań tego kremu i było ok, ale krem się skończył i wypryski nasilały się, pojawił się też rumień i swędzenie. W Norwegi nie tak łatwo trafić do specjalisty, więc na początku lekarz rodzinny testował na mnie hydrokortizon,, co w ogóle nie pomogło dostałam potem krem o nazwie elidel oraz następny elocon - bez rezultatu większego. Wybłagałam skierowanie do dermatologa i lekarz postawił diagnozę - perioral dermatitis (dermatoza), dostałam tetrocyklinę na 6 tygodni, zaczerwienienia znikły, a wypryski się zmniejszyły, miałam inne objawy, ale to związane z przyjmowaniem tak długo antybiotyku. Kuracja 6-tygodniowa zakończona i nastąpił nawrót dermatozy, szukałam w internecie informacji ale mam obawy, nie chcę testować byle czego, potrzebuję lekarstwa, który załagodzi podrażnioną skórę. Mam nadzieję, że otrzymam jakieś wskazówki, będę wdzięczna.

Witam! Perioral dermatitis, czyli inaczej dermatoza okołoustna jest jednym z objawów atopowego zapalenia skóry. W opisanej sytuacji można przypuszczać, że doszło do nawrotu dermatozy. W związku z tym konieczna jest wizyta u dermatologa w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jeśli widoczne są cechy nadkażenia bakteryjnego to może być wskazana antybiotykoterapia, natomiast podstawą leczenia AZS jest miejscowa sterydoterapia oraz leki antyhistaminowe. Oprócz tego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry z naciskiem na dobre nawilżenie i natłuszczenie skóry. W profilaktyce nawrotów należy zwrócić szczególną uwagę na unikanie alergenów, oraz stosowanie kosmetyków dedykowanych skórze atopowej. Proponuję skonsultować problem z dermatologiem. Pozdrawiam serdecznie!