Dermatoza okołoustna jako efekt uboczny antykoncepcji hormonalnej

Biorę tabletki antykoncepcyjne Sylvie 20 od ok.pół roku. Miesiąc temu zauważyłam grudki i krotki wokół ust. Dermatolog stwierdził, że to trądzik różowaty, a dokładnie dermatoza okołoustna. Mam silne podejrzenia, że trądzik ten pojawił się przez tabletki anty. Chciałabym je po zakończeniu opakowania odstawić, ale boję się, że sytuacja skóry się pogorszy. Czy jest sposób stwierdzenia, że tabletki są przyczyną trądziku? Czy jest bezpiecznie je odstawić?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Jedyną metodą, by stwierdzić czy tabletki są przyczyną opisanych zmian jest ich odstawienie. Jeśli spowoduje to znaczną poprawę, będzie to oznaczało, że przyczyną są tabletki antykoncepcyjne. Odpowiadając zaś na Pani drugie pytanie: Odstawienie tabletek jest bezpieczne w dowolnym okresie cyklu. Nie powinna mieć Pani zatem powodów do niepokoju.