Diagnostyka przy staraniach o dziecko

Przeszło pół roku staramy się o dziecko. Wyniki nasienia męża dobre, ja mam potwierdzoną owulację, oboje leczymy się na niedoczynność tarczycy. Progesteron w normie. Żadnych wirusów ani bakterii nie ma. Jakie badania (hormonów?) należałoby wykonać w dalszej diagnostyce?

Dzień dobry,

Rozumiem, że nie dochodzi do zapłodnienia, a nie do poronień. Czy miesiączki są regularne? Przed planowaną diagnostyką konieczne jest zbadanie Pani przez lekarza i zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego, ponieważ nie ma sensu zlecać całego Panelu badań, gdyż część z nich może okazać się całkowicie zbędne i szkoda na nie pieniędzy,,,
TSH w Pani przypadku powinno wynosić < 2,5 (optymalnie 1-1,5). Proszę ewentualnie sprawdzić sobie poziom prolaktny, czy nie jest przypadkiem podwyższony. Warto również oznaczyć stężenia androgenów (testosteron , DHEA-S, androstendion oraz LH, FSH i estradiolu - najlepiej w pierwszej fazie cyklu. Do tego 17-OH Progesteron między 2 a 5 dniem cyklu, ale raczej radziłbym wcześniej dokładną wizytę u endokrynologa.Wiele rzeczy można sprawdzać, ale bez badanie fizykalnego Pani nie da się ustalić, czy ich wysyłanie jest uzasadnione. Może Pani równiez sprawdzić insulinoporność i oznaczyć stężenie glukozy i insuliny na czczo oraz obliczyć wskaźnik HOMA-IR. Może Pani również sprawdzić poziom hormonu antyMullerowskiego, przeciwciał antyfosfolipidowych, ceruloplazminy itd., ale wcześniej zalecałbym jednak wizytę lekarską...

Pozdrawiam serdecznie,.

Marek Derkacz