Diagnostyka SM u 36-letniej osoby

Witam jestem diagnozowana od 3 lat w badaniach mam prazki oligoklonalne po rezonansie odcinek piersiowy i szyjny ze zmianami ktore moga sugerowac zmiany deminilizacyjne potecjaly wzrokowe rowniez sugeruja sm a glowa w jednym rezonansie czysta w drugim nie a z moim chodzeniem coraz gorzej co to moze bys jak nie sm

Diagnostyka SM czasami wymaga dużego doświadczenia. Rozpoznanie stawia się w oparciu o objawy, badanie fizykalne i badania dodatkowe, wśród których najważniejszy jest MRI.
W interpretacji badania MRI oprócz tego, że występują zmiany o charakterze demielinizacyjnym ważny jest ich układ i rozmieszczenie, wielkość itd...
Prążki oligoklonalne mogą być dodatnie w kilkunastu innych chorobach.
Najprawdopodobniej należy pogłębić u Pani diagnostykę różnicowa i wykonać badania np. w kierunku chorób układowych.