Diagnoza anemii sierpowatej

Witam,mam teraz anemie dowiedzialam sie o niej tydzien temu.Troszkę jestem w szoku ponieważ mialam robione badanie krwi osiem miesięcy temu i było wszystko dobrze.A czytam teraz objawy o nie leczonej anemi.I te wszystkie obiawy to ja już mam a z dobre 2 lata.Jak to jest możliwe ze wczesniejsze wyniki były dobre.Mam anemię sierpową a jestem rasy bialej,czyli co moi poprzedni przodkowie byli rasy ciemnej,wszystko jest to dla mnie jakieś dziwne.
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Krzysztof Szmyt
79 poziom zaufania

Witam,
Szanowna Pani, rozpoznanie anemii sierpowatokrwinkowej stawiane jest na podstawie występujących aktualnie w zestawieniu z wynikami morfologii krwi obwodowej i obrazem mikroskopowym. Najczęściej anemię sierpowata rozpoznaje się już w wieku niemowlęcym. Jednak nosiciele tylko jednego zmutowanego genu przebieg jest zdecydowanie łagodniejszy, a może być nawet bezobjawowy. Rzeczywiście, nosicielami mutacji odpowiedzialnej za wystąpienie anemii sierpowatokrwinkowej są głównie ludzie rasy czarnej, jednakże zdarza się ona również wśród przedstawicieli rasy białej. Objawy niedokrwistości są niespecyficzne i mogą występować również w bardzo innych wielu stanach chorobowych, a nawet przy przemęczeniu. Proszę o konsultację lekarza prowadzącego, który oceni Pani stan kliniczny, i zaplanuje dalsze postępowanie lecznicze. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty