Diagnoza autyzmu u dzieci poniżej 3. roku życia

Witam, Czy mozliwe jest zdiagnozowanie autyzmu u dzieci poniżej 3 lat? Jakie testy zrobić? Genetyczne? Profile metaboliczne? Jak przebiega terapia i kiedy ją zacząć? Moje dzieci mają niecałe 3 lata i nie mowia. Powtarzaja niektore slowa np Mama, Baba, Nie. Nie reaguja na polecenia, nie wiem czy rozumieją co się do nich mówi. Poproszeni o przyniesienie pilki, znajda ja ale nie podadza. Jeden z blizniakow jest agresywny (gryzie) i zaborczy. Diagnozy brak. Mieszkamy u UK.

Zanim stwierdzi się autyzm, trzeba zdiagnozować poziom rozwoju mowy i jej rozumienia, poziom procesów poznawczych. Może się tym zająć psycholog dziecięcy.
Trzeba pamiętać, że i u bliźniaków, i u dzieci wychowywanych w środowisku dwujęzycznym, może dochodzić do opóźnienia rozwoju mowy. Jednak w wieku trzech lat chłopcy powinni mówić więcej, niż Pani opisała.
Diagnoza autyzmu również polega na obserwowaniu zachowania dziecka, badania genetyczne czy metabolizmu nie są częścią tej diagnozy.
Przy jakimkolwiek zaburzeniu terapię trzeba podjąć jak najszybciej, by zapobiec nawarstwianiu problemów.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Taka diagnozę może postawić wykwalifikowany specjalista psycholog, po wnikliwej obserwacji i wywiadzie z rodzicami. Zachęcam do spotkania z psychologiem i zdiagnozowania dzieci, jeśli niepokoi się Pani o ich stan.

Tak jest to możliwe.Im szybciej dziecko podejmie terapię tym lepiej.Bardzo dobrze sprawdza się terapia integracji sensorycznej i w tym wypadku poznawczo-behawioralna; najlepiej indywidualna.Co do testów poza wymienionymi przez Panią badanie słuchu, diagnoza SI, badania na nietolerancję pokarmową, alergie.Trzeba się przyjrzeć diecie dzieci w odniesieniu do ich zachowania.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Badania i terapię trzeba zrobić jak najwcześniej. Wczesna interwencja daje najwięcej korzyści. W UK nakeży zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. I tu wszystko zależy od niego czy pokieruje Was dalej czy stwierdzi, że wszystko jest dobrze. Często nie dzieje się z dzieckiem dobrze, a angielscy lekarze nie widzą problemu. W Polsce standardem jest badanie psychologiczne, pedagogiczne konsultacja u logopedy i neurologa i praca terapeutyczna po kilkanaście godzin w tygodniu.
Zapraszam na konsultacje w Highworth.
Pozdrawiam AM