Diagnoza depresji psychotycznej a schizofrenii

Witam, mam stwierdzoną depresję psychotyczną, chciałam spytać jak lekarze ją diagnozują tzn. czym się różni ona od schizofrenii, bo objawy wydają się być podobne. Czy depresja psychotyczna jest całkowicie wyleczalna? Zauważyłam też, że mam na codzień mniej sił, chęci do wszystkiego, szybciej się męczę i zastanawiam się czy to może być spowodowane lekami czy samą depresją? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam
Pojęcie depresji psychotycznej wiąże się z wystąpieniem epizodu psychotycznego (psychozy) związanego z występującą aktualnie depresją. 25% pacjentów cierpiących na zaburzenia depresyjne, doświadcza częścii objawów psychotycznych. Najczęściej nie są to złożone stany psychozy. Pacjenci doświadczają czasem pewnych nierealnych przeżyć, takich, jak: poczucie znikania, wrażenie opadania sufitu lub widok falujących postaci lub ścian. Depresje, w której występują objawy psychotyczne, mają często również silne wydźwięk klasycznych objawów depresyjnych. Objawy psychotyczne dzielimy na:
Objawy pozytywne (wytwórcze) - takie jak omamy (halucynacje) i urojenia.
Objawy negatywne (deficytowe) – wyrażają brak lub obniżenie reakcji u chorego
Często towarzyszą też urojenia czyli fałszywe przekonania odporne na wszelką argumentacją pokazujących ich nieprawdziwość. Pacjentom z depresją towarzyszy czasem silne urojone poczucie winy i odpowiedzialności za krzywdy swoje i innych, przekonanie o swojej grzeszności i zasługiwaniu na karę, a także urojenia samoponiżania, pokrzywdzenia i samooskarżające. W skrajnych przypadkach występują także urojenia nihilistyczne – czyli przekonanie o znikaniu własnego ciała lub wręcz o nieistnieniu siebie lub całego świata.
W depresji psychotycznej mamy też czasem Omamy czyli halucynacje czyli wrażenia zmysłowe pojawiające się bez wystąpienia realnego bodźca (w odróżnieniu od złudzeń będących przekształcaniem rzeczywistych bodźców), a które są odbierane przez pacjenta jako prawdziwe. Odmianą halucynacji mogą być pseudohalucynacje, czyli spostrzeżenia zmysłowe, które pojawiają się bez realnego bodźca w miejscach niedostępnych dla danego zmysłu np. z wnętrza ciała albo z kosmosu.
Omamy mogą dotyczyć wszystkich zmysłów – mogą być słuchowe, wzrokowe, jak i węchowe oraz somatyczne. Przy omamach słuchowych w depresji pacjenci mogą słyszeć np. głosy, które ich wyzywają, obwiniają lub skłaniają do samobójstwa. Omamy wzrokowe najczęściej dotyczą przesuwania się przedmiotów, ich unoszenia w powietrzu, ale także widzenie nierzeczywistych postaci itp. Te pojawiające się wytwórcze objawy są najczęściej zgodne z nastrojem i często występują łącznie. Treść objawów psychotyczna często wiąże się z depresyjnymi przeżyciami, jest z nimi spójna. Chorzy mogą np. mieć urojenia o znikaniu swojego ciała i poczucie jego gnicia, rozkładu, mogą odczuwać tego zapach.
Często w depresji występują także negatywne (deficytowe) objawy psychotyczne - zahamowanie psychoruchowe lub bezruch – tzw. osłupienie depresyjne.
15% pacjentów z depresją psychotyczną rokuje bardzo dobrze i dość szybko uzyskują remisję na długi czas. Dość często zdarzają się nawroty. Ważne jest więc odpowiednie rozpoznanie i odpowiednia terapia, a także profilaktyka nawrotów, wtedy dobrze rokuje leczenie.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska- psychoterapeuta

Anna Ręklewska

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

W depresji psychotycznej na pierwszy plan wychodzą zaburzenia nastroju i to one są głównym objawem. Objawy psychotyczne występują okresowo w sytuacjach pogorszenia nie są natomiast dominujące a raczej towarzyszą cieżkim objawą depresji. W schizofrenii to właśnie one stanowią pierwszy plan a objawy w postaci wycofania z życia, utrudniania w kontaktach są raczej ich wynikiem. Co do większego uszegółowienia pytań proponuje zapytać swojego lekarza. Nie pisze pani o lekach, które stosuje, ani o wielu innych szczegółach, które uniemożliwaiją odpoweidź. Lekarz najlepie odpowie na pani pytania dotyczące leczenia, ewentualnych objawów ubocznych związanych z lekami, bo zna sprawę najlepiej.