Dlaczego w ciąży nie miałam lęków, skoro odstawiłam leki?

Witam mam zdjagnozowaną depresję ze stanami lękowymi.leczę się 3 miesiące ale wystąpiło to u mnie 3 lata wcześniej i zaczełam brać leki przez miesiac ale zaszłam w ciąże i przestałam brać leki około 2,5 roku tak dlugo jak karmiłam piersią nie miałam żadnych problemów z depresją ale jak przestałam karmić lęki zaraz powróciły.mam pytanie czy ciaża sprawiła to ze nie potrzebowałam leków czy poprostu moje nastawienie do tego ze będe mieć dziecko i czemu to tak szybko wróciło czy to sprawa hormonów

Warto rozpocząć psychoterapię, by poradzić sobie z trudnością na dobre.

Dzień Dobry Pani,

Odpowiadając na Pani pytanie, myślę, że ciąża i Pani nastawienie miały istotny wpływ na
to, że na jakiś czas zanikły u Pani objawy lękowe.

Teraz kiedy pojawiły się ponownie, ważne jest aby umiejętnie zadbała Pani również o samą siebie, czyli o czas tylko dla siebie, zadbać o aktywność fizyczną, spotkania ze znajomymi, ośmiogodzinny sen, odpowiednie odżywianie.

Bardziej precyzyjnie i profesjonalnie odpowie, na Pani pytanie lekarz prowadzący Panią.

Życzę Pani tylko pomyślności i radości,
Irena Mielnik-Madej

Witam,

Ciąża mogła mieć wpływ na odczuwanie lęków. Zaburzenia lękowe mają podłoże czysto psychiczne. Wszystko, co ich dotyczy mieści się w umyśle i tym, co sobie tłumaczymy, czego doświadczamy, jakie emocje nami kierują i co w związku z tym robimy. Podczas ciąży nie mogła Pani przyjmować leków, co sprawiło, że z troski o dziecko i prawidłowy przebieg ciąży odstawiła je Pani. Wtedy mogła się Pani martwić o kogoś, kto w Pani dojrzewa, opiekować się nim - to duża odpowiedzialność, z którą świetnie dała sobie Pani radę. Po porodzie lęki powróciły, co sprawiło przymus kontynuowania farmakoterapii. W przypadku takich zaburzeń, niezbędne jest łączenie terapii lekowej z psychoterapią. Okres, który jest przed Panią to ważny czas, w którym musi Pani zadbać o siebie, by w pełni móc cieszyć się rozwojem dziecka. Lęki mogą zostać zwalczone we współpracy z psychoterapeutą, z którym zalecam podjęcie terapii.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA