Diagnoza epizodu depresyjnego

Dzień dobry. Zdiagnozowano u mnie epizod depresyjny. Rozpoczęłam leczenie farmakologiczne. Jednak mój problem polega na tym, że panicznie boję się że depresja rozwinie się w schizofrenię. Mam spore problemy z koncentracja i zapamiętywanie. Bardzo ciężko wykonać mi najprostsza czynność. Nie chce mi się wychodzić z domu.Czytam dużo na ten temat i wiem też że niektóre schizofrenie rozpoczynają się właśnie od depresji. Bardzo się boję. Proszę o odpowiedź.

Dzień dobry,

Proszę Pani, depresja jest inną jednostką chorobową niż schizofrenia.
Rozumiem, że z jakiegoś powodu boi się Pani, że Pani stan może się tak pogorszyć, że przestanie Pani mieć kontakt z rzeczywistością.
Depresję skutecznie można leczyć za pomocą psychoterapii i lekami.
Zachęcam do konsultacji u psychoterapeuty.

Witam,

proszę rozważyć także wizytę u psychologa/psychoterapeuty. W leczeniu depresji zaleca się, by równolegle z przyjmowaniem leków (jeśli lekarz uznał, że jest to konieczne) osoba z tego rodzaju trudnościami korzystała z psychoterapii. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii. Może to być szczególnie ważne w Pani przypadku, gdyż oprócz walki z obniżonym nastrojem musi Pani stawić czoła także lękom o pogorszenie swojego stanu zdrowia, obawiając się schizofrenii – rozmowa ze specjalistą, z pewnością pomoże Pani przyjrzeć się tym myślom, poszukać ich źródła, zaplanować działania, które mogą być dla Pani pomocne w odzyskaniu spokoju.
Nic nie pisze Pani o tym, jakie ma podstawy do obaw związanych z zachorowaniem na schizofrenię, czy jest to tylko Pani wyobrażenie/strach, a może ktoś w rodzinie chorował na tę chorobę i boi się Pani, że jest genetycznie narażona na ryzyko zachorowania. Jeśli objawy schizofrenii miał/ma Pani brat, siostra albo jeden rodzic, to wtedy ryzyko zachorowania oczywiście rośnie, ale nie jest duże.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Witam serdecznie,

Depresja i schizofrenia to inne zaburzenia. Nie jest możliwe, aby z depresji rozwinęła się schizofrenia. Skoro ma Pani takie lęki warto oprócz farmakoterapii skorzystać z psychoterapii. Tym bardziej, że najskuteczniejszą formą leczenia depresji jest połączenie jednego z drugim.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

Dzień dobry, depresja jest zupełnie inną jednostką chorobową niż schizofrenia. Odczuwa pani bardzo duży lęk związany z choroba, z tego względu zachęcam do podjęcia psychoterapii i omówienia swoich lęków ze specjalistą. Pozdrawiam.