Diagnoza - rak zrazikowy

U mojej 39-letniej siostry rozpoznano raka zrazikowego lewej piersi o 3 stopniu złośliwości. 17 z 26 wezlow bylo zaatakowanych. Jej ER and PR sa ujemne: HER2 tez ujemny.Siostra miala usunieta lewa piers i wezly chlonne i bierze chemie czerwona (jest po drugiej, przed nia jeszcze 6 i naswietlanie). Slyszalam ze rak zrazikowy jest rzadsza forma raka piersi. Jakie sa jej rokowania?

ponad rok temu

Nienaciekający (przedinwazyjny) bywa często wykrywany przypadkowo u kobiet przed menopauzą.
Naciekający rak zrazikowy (inwazyjny), o większej złośliwości, wystepuje w około 10% przypadków raka (jest drugim co do częstości typem raka piersi).
Zarówno postać nieinwazyjna jak i inwazyjna występują często wieloogniskowo i obustronnie.
Rak zrazikowy sprawia wiele kłopotów diagnostycznych, dotyczących kryteriów oceny stopnia złośliwości histologicznej, oceny czynników prognostycznych, sposobu leczenia.
Różna jest ocena rokowania w różnych podtypach raka zrazikowego.
W raku piersi niekorzystne prognostycznie jest zajęcie węzłów chłonnych, ujemne receptory dla estrogenu i progesteronu. Natomiast przy HER-2 ujemnym rokowanie jest lepsze.